Župani bi imeli daljši mandat
Skupnost občin Slovenije si že nekaj časa prizadeva, da bi podaljšali mandat županom in občinskim svetnikom, češ da štiriletni ne zadošča za uresničitev vseh ciljev.
Kranj - Z daljšim mandatom (pet ali šest let) bi bili tudi bolj primerljivi drugim evropskim državam, menijo v skupnosti občin, ki vladi predlagajo ustrezno spremembo lokalne zakonodaje. V tem mandatu je za takšno spremembo že prepozno, v vladni službi za lokalno samoupravo pa menijo, da bi bilo morda smiselno uskladiti mandate županov in prihodnjih pokrajinskih organov, in sicer na pet let. Morebitna sprememba je odvisna zlasti od politične volje v parlamentu: morda ji bodo poslanci prihodnjega sklica bolj naklonjeni, v sedanjem mandatu za predlog ne kažejo posebnega zanimanja.
Župani pa seveda menijo, da je predlog vreden razmisleka. »Argumenti za daljši mandat držijo zlasti v primerih, ko župan na novo pride na to mesto in v štirih letih se komaj navadi na svoje delo. Nisem sicer nekritično za podaljšanje mandata, sem pa za to, da se predlog temeljito prouči,« meni župan občine Šenčur Miro Kozelj, na tem položaju že drugi mandat. Pametno se mu zdi tudi, da bi se volilni sistem tako prilagodil, da bi se volitve ujemale in da jih ne bi imeli vsako leto, s čimer bi lahko po eni strani prihranili, po drugi pa rešili težave s kratkimi mandati. Tudi župan občine Jesenice Tomaž Tom Mencinger meni, da je zamisel dobra. Za tistega, ki je daljše obdobje »zraven županovanja«, štiri leta niso prekratka, za novinca pa zelo hitro minejo. Sam je župan dve leti, prej pa je bil občinski svetnik, predsednik krajevne skupnosti in koordinator vseh devetih KS v občini, tako da je delo z občino lahko dodobra spoznal. »Županovanje je umetnost razporejanja denarja v občinskem proračunu. S tem je treba vešče gospodariti. Čas pa gre hitro mimo in če pri tem izgubimo en mandat, je izgubo težko nadomestiti,« meni Mencinger, ki je prepričan, da pameten župan ključne projekte pelje tako, da ne menja ljudi, ki jih vodijo. Dodaja še, da na Jesenicah delajo tako, da se v občinskem svetu kar najbolj izogibajo politiki in delajo kar najbolj v korist lokalni skupnosti. Z veseljem odobrava predlog o daljšem mandatu tudi Miran Zadnikar, župan občine Preddvor: »V štirih letih težko dokončaš zahtevnejše projekte. Dokaz za to sta tudi moja pretekla mandata: če bi trajala dvakrat po šest namesto po štiri leta, bi imeli že dokončana projekta kanalizacije in daljinskega ogrevanja z biomaso, tako pa ju po štiriletni prekinitvi nadaljujemo šele sedaj.« S pet- ali šestletnim mandatom županov bi bili bližji evropsko primerljivim državam, meni župan občine Cerklje Franc Čebulj, ki županuje že četrti mandat zapored. »Če ima župan dobro ekipo in dobro pripravljene projekte, je šest let ravno pravi čas, da se začete stvari lahko dokončajo. Če ni ne prvega ne drugega, pa je lahko celo štiriletni mandat predolg. Če bi imeli župani šestletni mandat, bi projekte v prvem mandatu lahko začeli, v drugem pa dokončali,« dodaja Franc Čebulj.