Smučajo tudi pod žarometi
Smučišče Rudno v Selški dolini je iz leta v leto bolje obiskano. Veliko zanimanja je za smučarske tečaje, zadnja leta pa morajo tečajnike celo zavračati.
Železniki – Da dober glas seže v deveto vas, že vrsto let dokazuje smučišče Rudno v Železnikih, ki je iz leta v leto bolje obiskano. Na manjšem smučišču na 500 metrih nadmorske višine, ki so ga leta 2001 odprli prizadevni člani Športnega društva (ŠD) Buldožerji, so sprva večinoma smučali le vaščani Rudna, kmalu so se jim pridružili smučarji iz sosednjih vasi, zadnja leta pa opažajo vse več obiskovalcev tudi iz osrednje Slovenije.
Še posebej so poznani po smučarskih tečajih, ki jih izvajajo že štirinajst let, zadnja leta pa morajo tečajnike celo zavračati, saj je zanimanje preseglo njihove zmogljivosti. »Tečaje poleg ŠD Buldožerji organizira tudi Športno društvo Dražgoše, v tej zimi pa se bo na tečajih učilo smučati več kot 250 predšolskih in osnovnošolskih otrok. Zanimanje je zelo veliko, letos smo žal morali zavrniti že 40 tečajnikov, saj nimamo več kapacitet. Opazili smo tudi večje povpraševanje po individualnih tečajih, na katerih smo našteli že sto otrok,« je povedal predsednik ŠD Buldožerji Mirko Gartner in dodal, da dobro deluje tudi njihova alpska šola, ki trenutno šteje 45 otrok. A smučišče s tristo metrov dolgo srednje zahtevno progo ni namenjeno le tistim, ki se smučarskih veščin šele učijo, temveč tudi boljšim rekreativcem, ki se lahko dvakrat na teden v soju žarometov preizkusijo v vožnji med vratci z merjenjem časa, poudarja Gartner: »Večerni treningi, ki smo jih ponudili kot prvi v Sloveniji, postajajo vse bolj atraktivni, privabljajo pa smučarje celo od Kopra pa vse do Celja.«
V tej sezoni so vlečnico pognali 28. decembra, po lanskem prvem snegu. Če bi bile temperature decembra nižje, bi sezono lahko začeli že prej, saj imajo štiri snežne topove, s katerimi lahko progo v nekaj dneh v celoti zasnežijo. Smučišče bo v primeru ugodnega vremena obratovalo do 15. marca oz. okoli 75 dni, kar bo zagotovo obliž na lansko sezono, ko so našteli le 31 smučarskih dni. »Najdaljša sezona je trajala 91 dni, povprečje pa je okoli 70 dni,« je pojasnil Gartner.
Za nemoteno delovanje smučišča skrbi 95 članov društva. »Nekateri so bolj, drugi malo manj aktivni, vse pa delamo prostovoljno. Ves zaslužek vlagamo nazaj v razvoj smučišča. Tako nam je v petnajstih letih uspelo zgraditi sodoben zimsko športni center, ki je pomemben za kraj in prepoznaven po celi Sloveniji,« poudarja Gartner. Pomemben korak so naredili leta 2010 s posodobitvijo smučišča. Zgornji del so razširili ter poskrbeli za položnejšo in varnejšo progo, zaradi česar se je obisk kmalu povečal, uredili so tudi razvejan podzemni sistem zasneževanja in novo razsvetljavo. Leta 2013 so skupaj z Elektrom Gorenjska poskrbeli za močnejši elektroenergetski kabel, kar jim omogoča zasneževanje s tremi topovi hkrati, lani pa jim je uspela investicija v sanitarne prostore, vgrajene v nov kontejner. »Kmalu bomo morali zamenjati povsem iztrošen, 30 let star teptalec snega, želimo pa si tudi dodatni top za zasneževanje in brunarico, ki bi zamenjala ogrevan šotor,« je Gartner predstavil prihodnje načrte.