Spomin na požig Jamnika
Po tridesetih letih so se znova spomnili požiga Jamnika februarja leta 1944 in vseh padlih ter umorjenih domačinov iz vasi pod Jelovico.
Jamnik – Pri spomeniku sredi Jamnika, ki po zamisli arhitekta Nandeta Jocifa predstavlja ostanek kmečke hiše z okencem in ožganimi tramovi, pred njim pa stoji kip borca, ki so ga skovali kroparski kovači, je bila v soboto svečanost v spomin na 70. obletnico požiga Jamnika 27. februarja leta 1944 in na 37 med vojno padlih in umorjenih Jamničanov in Podbličanov. To je bila prva svečanost po tridesetih letih. Zadnja je bila namreč leta 1984. Številni udeleženci so izrekali priznanje organizatorjem krajevni skupnosti Podblica, podružnični šoli Podblica, krajevnemu Združenju za vrednote NOB Besnica in kranjskemu območnemu združenju te organizacije ter domačinom, ki so do obiskovalcev njihove vasi pokazali izjemno gostoljubnost.
Predsednik krajevne skupnosti Podblica Igor Pogačnik je dejal, da dogodek 27. februarja leta 1944, ko so od 17 hiš ostale le tri, Jamničanom in prebivalcem vasi pod Jelovico ni vzel poguma. To ni bilo prvo nemško nasilje nad Jamnikom, kjer so se pogosto zadrževali partizani. Že avgusta leta 1942 je bila prva racija, nekaj mesecev kasneje pa druga, ko so 23 domačinov odpeljali v Begunje, 12 od njih pa naprej v Dachau in Auschwitz. Udeležence proslave, med katerimi je bila tudi hčerka narodnega heroja Lojzeta Kebeta, ki je oktobra leta 1942 padel v bližini vasi, Nastja Katušin, so nagovorili še podžupan kranjske občine Janez Frelih, predsednik kranjskega združenja za vrednote NOB Marjan Gorza in na Jamniku rojeni Miha Lotrič, ki živi v Ravnah na Koroškem, vendar ostaja v srcu Jamničan in se redno vrača v rodno vas. V njej živi sedaj v devetih hišah štirideset ljudi.
Učenci podbliške podružnične šole pod vodstvom Anice Kordež in Eve Čeh, besniški pevci pod vodstvom Janeza Fabjana, recitator Rudi Zevnik ter harmonikarja Mirko Udir in Matjaž Kokalj so pripravili preprost, vendar vsebinsko bogat kulturni program. V njem nismo slišali le recitacij pesmi slovenskih pesnikov, ampak tudi spomine na februarski dogodek leta 1944. Tudi to, kako je prva zažigalna granata zadela Petračevo hišo, kako je med begom iz vasi ob hčerki umrl Jernejčkov ata Andrej Katrašnik in kako so po vojni Jamničani gradili nove domove.