Z nahrbtniki na ramah so se v Bohinju ustavili trije mladi Švicarji.

Najbolj jih očara čudovita narava

Številne tuje turiste, ki v poletnih mesecih obiščejo Bohinj, navdušijo predvsem neokrnjena narava in številne možnosti za aktivno preživljanje prostega časa.

Ribčev Laz – Živahen poletni utrip je ob Bohinjskem jezeru vladal tudi minulo nedeljo. Ob obali sicer ni bilo toliko kopalcev kot v dneh, ko se temperature povzpnejo bolj proti tridesetim stopinjam ali čez, kljub temu pa se je toplim poletnim žarkom nastavljalo kar nekaj ljudi. Med njimi je bilo tudi precej tujcev, ki so navdušeni predvsem nad čudovito naravo. V Bohinju je po podatkih direktorja Turizma Bohinj Klemena Langusa ta čas približno polovica tujih gostov. »Slaba tretjina jih prihaja z naših tradicionalnih trgov, to je Nemčije, Nizozemske, Anglije, Hrvaške in Italije. Povečuje pa so tudi število gostov iz držav, ki jih imenujemo perspektivni trgi, to so Francozi, Belgijci, Madžari, Poljaki, Čehi in Srbi, vse več je tudi državljanov Bosne in Hercegovine.« V Bohinju po njegovih besedah v povprečju ostanejo tri dni.

»V Bohinj se vsako leto umaknem pred hudo vročino pri nas doma. Tukajšnje temperature mi bolj godijo,« je pojasnila Ines Mur iz Umaga. V Bohinju bo z možem ostala nekaj dni, pred tem sta bila že v Bovcu, nato pa bosta obiskala še Bled. Na vprašanje, kaj ji je v Bohinju najbolj všeč, pa odgovori samo: »Narava, narava, narava …« Z možem bosta zato dopust v Bohinju izkoristila predvsem za sprehode ob jezeru. »Kopanje ni na prvem mestu, saj imamo tega dovolj že doma,« je še dodala. Na poti na hrvaško obalo sta se za nekaj dni v Bohinju ustavila tudi Chiara Radaelli in Nicola Achille, ki sta prav tako navdušena nad čudovito naravo. »Po poklicu sem računalniški programer, tako da veliko časa preživim med štirimi stenami. Take počitnice mi zato nadvse ustrezajo,« je razložil Nicola Achille. Z najetimi kolesi se potepata po bližnji in daljni okolici, navdušena pa sta tudi nad možnostjo različnih dejavnosti, ki jih ponuja Bohinj. Aktivno bo počitnice v Bohinju preživela tudi družina Ladislava Paneka iz Češke. »V Bohinju smo prvič, priporočili pa so nam ga prijatelji, ki so že bili tu in so tokrat prav tako z nami,« je pojasnil Ladislav Panek in dodal, da je narava v Bohinju res impresivna. Nastanjeni so v apartmaju v Ukancu, kjer bodo ostali en teden. »S seboj imamo kolesa, bili smo pa tudi že v gorah, a je bilo za otroka kar naporno, tako da bomo zdaj iskali položnejše poti,« je priznal in dodal, da lepe dneve izkoristijo tudi za kopanje v jezeru. »Voda je zelo topla,« je še dejal Ladislav Panek.

Dejstvo, da Bohinj leži v narodnem parku, pa je v te kraje privabilo tri mlade Švicarje, ki smo jih z nahrbtniki na ramah srečali pred informacijskim centrom v Ribčevem Lazu. »Ostali bomo vsaj dva dni, saj se želimo povzpeti tudi na Triglav,« so svoje načrte razkrili Raffael Bienz, Sarah Laky in Mohammed Ibrahim. Že drugič pa sta se za obisk Slovenije odločila Robert in Amanda Lambert iz Škotske, ki sta pojasnila, da sta v Bohinju prvič. »To je res lep in prijazen kraj, narava je krasna in zelo je čisto,« sta bila navdušena. V Bohinju bosta ostala kar dva tedna. »Najela bova avto in se odpravila na izlete po vsej Sloveniji,« sta še razložila.

Precej slabši vtis kot na tujce pa je Bohinj, natančneje kamp v Ukancu, napravil na Marino Kokolj, ki je zato na direktorja javnega zavoda Triglavski narodni park Martina Šolarja naslovila ogorčeno pismo. »Kot dolgoletna obiskovalka in občudovalka naravnih lepot tega dela Slovenije ne morem mimo tega, kar me je pričakalo v kampu, na katerega me veže kup čudovitih spominov moje družine vse od starih staršev pa do naših otrok: smeti, smeti, smeti – povsod okrog namenskih zabojnikov kupi smrdečih smeti in neizmerni kupi plastične embalaže. Žensko stranišče je bilo zanemarjeno, mokro, blatno in smrdljivo, prav tako umivalnica,« razočarano ugotavlja v pismu. Opozorila je še na neurejeno parkirišče, ki ga prerašča plevel. Vse to, je pojasnila, je botrovalo njeni odločitvi, da dopusta ne bo več preživljala v Bohinju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 4. julij 2022 / 07:55

Učinkovit sistem, a je premalo zanimanja

Vajeniški sistem izobraževanja je učinkovit in kvaliteten, a se ga še vedno držijo nekateri stereotipi, je bilo slišati na nedavnem Festivalu vajeništva. Z dobrim delom jih razbijajo tudi na Gorenjske...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

S kuhalnico do olimpijske medalje

Na pobudo Janeza Lenčka so slovenski vojaški kuharji svoje znanje začeli predstavljati tudi svetu. Pred dvema letoma so na svetovnem prvenstvu osvojili srebro, sedaj se odpravljajo na olimpijado v Nem...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Tudi slepi uživajo v lepotah

Petra Možina si je za diplomsko nalogo na oddelku za krajinarsko arhitekturo pri Biotehniški fakulteti izbrala ureditev parka pred Starološkim gradom ter vodilno pot za slepe in slabovidne v Škofji Lo...

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Učiteljski poklic je privilegij

Mirjana Pretnar, upokojena profesorica defektologije, je prejela državno nagrado za življenjsko delo na področju šolanja otrok s posebnimi potrebami.

GG Plus / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Nenavadna podražitev elektrike

Elektro Gorenjska se je reševanja prenizkih cen električne energije za gospodinjstva lotil na nenavaden način - odslej bodo zaračunavali stroške vodenja računa in kaznovali potratne uporabnike.

Kronika / ponedeljek, 13. oktober 2008 / 07:00

Planincu na skalah spodrsnilo

V ponedeljek dopoldne se je na pobočju Košute oziroma pod Košutnikovim turnom smrtno ponesrečil 26-letni planinec iz Dobove.