Nižja neposredna plačila, nižja cena mleka
Anton Šenk: »V razmerah, ko se rejcem goved zmanjšuje dohodek, je pomembno, da si še naprej prizadevajo zmanjšati stroške prireje.«
Igor Stanonik, vodja oddelka za živinorejo v KGZ Kranj, je povedal, da je bila lani mlečnost na gorenjskih kmetijah na približno enaki ravni kot leto prej, a še vedno je pri črno-beli pasmi krav za 300 litrov presegala slovensko povprečje, pri lisasti pasmi pa za 170 litrov.
Kmet Marko Dolinar je opozoril, da intenzivne nižinske »mlečne« kmetije ne bodo deležne nobenih dodatnih plačil in da »minusa« v primerjavi s prejšnjimi leti ne bodo mogle nadomestiti niti s podporo za pridelavo beljakovinskih rastlin, zlasti lucerne in detelje.
Tomaž Cör, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje v KGZ Kranj, je opozoril kmete, da bo letos v subvencijski kampanji izpolnjevanje zbirnih vlog za neposredna plačila zaradi številnih novosti bolj zamudno kot prejšnja leta.
Šenčur – »Nova finančna perspektiva Skupne kmetijske politike Evropske unije za obdobje 2014–2020 bo zelo vplivala na položaj živinorejcev. Neposredna plačila se jim bodo zmanjšala, znižuje se tudi odkupna cena mleka. V razmerah, ko se njihov skupni dohodek zmanjšuje, je zelo pomembno, da si še naprej prizadevajo zmanjšati stroške prireje,« je dejal Anton Šenk, predsednik Govedorejskega društva Kranj - Tržič, na uvodu torkovega občnega zbora, na katerem so člani društva tako kot običajno opravili formalnosti (sprejeli poročila o lanskem delu in program za letos) ter prisluhnili nekaterim komercialnim predstavitvam in predstavitvi finančnih podpor, ki jih prinaša nova finančna perspektiva.
Kot je dejal Tomaž Cör, vodja oddelka za kmetijsko svetovanje v Kmetijsko gozdarskem zavodu (KGZ) Kranj, je novosti veliko, vendar vse še niso dokončne in se lahko še kaj spremeni. Letos bodo kmetijskim gospodarstvom na novo dodelili plačilne pravice in jim izračunali vrednost pravic, dokaj zapleten izračun pa naj bi vseboval »varovalko«, da se nobenemu gospodarstvu plačilo v primerjavi z lani ne bi znižalo za več kot 30 odstotkov. Vse kmetije, ki bodo vložile vlogo, bodo upravičene tudi do plačila za zeleno komponento, vendar pa bodo okolju prijazne kmetijske prakse morale izvajati predvsem kmetije, ki imajo več kot deset oz. petnajst hektarjev ornih zemljišč. Mladi kmetje, stari do štirideset let, bodo pod določenimi pogoji lahko uveljavljali dodatno plačilo. Tudi v tem programskem obdobju ostaja nekaj proizvodno vezanih plačil, pri tem pa so za gorenjske govedorejce najpomembnejše podpore za mleko v gorskih območjih in za rejo govedi. Podpora za mleko, izračunana na podlagi podatkov za lani, naj bi bila okrog 120 evrov na kravo, za rejo goved pa približno 50 evrov na govedo. Novost je tudi shema za male kmete, v okviru katere bo kmet na leto upravičen do največ 1050 evrov plačila, vendar pa mu ne bo treba izpolnjevati zahtev navzkrižne skladnosti. V okviru programa razvoja podeželja bodo kmetje lahko uveljavljali podpore za trinajst različnih ukrepov, med drugim za ekološko kmetovanje, za izvajanje kmetijsko okoljskih in podnebnih ukrepov, za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost in za naložbe v osnovna sredstva na kmetiji.