
Narečne viže spet v Škofji Loki
Po lanskem gostovanju v Zgoniku na Tržaškem se Večer slovenskih viž v narečju letos spet vrača v domačo Škofjo Loko. Festival, že 15. po vrsti, bo 12. junija v atriju Loškega gradu, nanj pa se organizatorja – Radio Sora in agencija Geržina Videoton – že pospešeno pripravljata. Večer narečnih viž bo tudi tokrat tekmovalnega značaja, z njim pa avtorje in ansamble spodbujajo, da pišejo in pojejo v pristni narečni slovenski besedi. »Razpis smo že objavili, prijave ansamblov in tekstopiscev bomo sprejemali še do 16. marca. Nato bo strokovna komisija prispela besedila in skladbe ocenila, vsako leto pa med prijavljenimi ansambli in tekstopisci izbere 10 do 12 ansamblov, ki na prireditvi nastopijo z novimi narečnimi skladbami. Pogoj je namreč, da je besedilo izvedeno v pristni narečni besedi in prvič izvedeno na festivalu,« je pojasnil direktor Radia Sora Marjan Potočnik.
Na večeru narečnih viž, ki se je z leti uveljavil kot eden najpomembnejših festivalov v Sloveniji, bodo podelili nagrado za novo narečno besedilo, nagrado in plaketo Škofje Loke za najboljši celostni nastop, nagrado za najboljšo melodijo in Vodovnikovo nagrado za dolgoletno kakovostno ustvarjanje besedil, ki jo poklanja Društvo pesnikov slovenske glasbe v sodelovanju z Občino Zreče. Svojega zmagovalca bo kot običajno izbralo tudi občinstvo.
Festival prestopil meje
Organizatorji se nadejajo dobrega odziva avtorjev in ansamblov, sicer pa velja omeniti, da so od leta 2001, ko je Slovenija dobila prvi in edini festival viž v narečju, Gorenjska pa narodnozabavni festival nasploh, na škofjeloškem odru nastopili številni uveljavljeni narodnozabavni ansambli: Modrijani, ansambel Toneta Rusa, ansambel Jerneja Kolarja, Karavanke, Vita, Gašperji, Primorski fantje, ansambel Roka Žlindre … »Med nastopajočimi ansambli so bili tudi slovenski zamejski ansambli, ki gojijo narečno besedo. Naj omenim samo tržaški zamejski ansambel Ano ur'co al pej dvej, ki je prejel že nekaj strokovnih nagrad za najboljšo izvedbo ali besedilo in oktet Suha z avstrijske Koroške. Že pred leti smo se odločili, da ne bomo več samo gostili zamejskih ansamblov, ampak da bomo slovensko narečno pesem približali tudi Slovencem izven matične domovine. V letih 2012 in 2014 smo tako večer narečnih viž že uspešno izpeljali ob Vrbskem jezeru na avstrijskem Koroškem in zamejski občini Zgonik na Tržaškem,« je spomnil Potočnik in napovedal, da bodo sodelovanje z zamejskimi Slovenci v prihodnje še okrepili. Festival naj bi tako v Škofji Loki potekal vsako drugo leto, vmes pa naj bi ga gostila zamejska mesta. Prihodnje leto ga želijo izpeljati v hrvaškem Zagorju, v nadaljevanju pa tudi pri naših rojakih v drugih sosednjih državah. »Prireditvi smo s tem dali novo širino in prispevali k utrjevanju in ohranjanju narodne, jezikove in kulturne identitete Slovencev ter krepili povezovanje med občinami in državami,« poudarja Potočnik.