Z zbirko je treba delati v rokavicah. / Foto: Igor Kavčič

Valvasorjeva grafična zbirka

V Layerjevi hiši je na ogled Iconotheca Valvasoriana, grafična zbirka J. V. Valvasorja.

Kranj – Zbirko je organizatorjem za čas razstavljanja odstopila Fundacija Janeza Vajkarda Valvasorja pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, v Galeriji Layerjeve hiše pa bo na ogled skoraj pet mesecev, od 8. februarja do 30. junija. Gre za faksimilirano, znanstvenokritično obdelano grafično zbirko Janeza Vajkarda Valvasorja (1641–1693). Obsega sedemnajst zvezkov (prvotno jih je bilo osemnajst, a je četrti od začetka 19. stoletja izgubljen) s 7752 grafičnimi listi in risbami evropskih mojstrov 15., 16. in 17. stoletja. Zbirka je dragocen zgodovinski vir, edinstven umetnostni spomenik v svetovnem merilu. Grafike in risbe različnih formatov vključujejo dela Albrechta Dürerja, Lucasa Cranacha in Jacquesa Callota ter drugih nemških, avstrijskih, nizozemskih, flamskih, francoskih, italijanskih, angleških in kranjskih mojstrov. Valvasor je dela, ki jih je v štirinajstih letih zbral na potovanjih po Evropi, nalepil v zvezke velikega formata, vezane v usnje. Razporedil jih je po temah, tehniki in nacionalni pripadnosti avtorjev. Po zvezkih so razvrščene mestne vedute, religiozni motivi, motivi vsakdanjega življenja, risbe kranjskih rastlin in drugi raznovrstni motivi.

Faksimile zbirke je leta 2008 izdala Fundacija Janeza Vajkarda Valvasorja pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti. Več sodelavcev je pod strokovnim vodstvom dr. Lojzeta Gostiše na projektu delalo osem let, saj so vsako grafiko v zbirki znanstveno obdelali in označili v slovenščini, hrvaščini in angleščini. Faksimile obsega sedemnajst v polusnje vezanih zvezkov. Grafike so nalepljene na liste, ki so del zvezka, nekaj pa je neposredno v zvezek vezanih grafičnih listov. Natisnjenih je bilo sto oštevilčenih izvodov. Do 2. marca bo v Layerjevi hiši na ogled celotna zbirka, nato pa se bo v sedemnajstih tednih zvrstilo vseh sedemnajst posameznih zvezkov zbirke.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 15. maj 2021 / 07:57

Za večjo zaščito živali

Z novelo zakona o zaščiti živali želijo celoviteje urediti področje odgovornega lastništva in zapuščenih živali.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 6. januar 2014 / 23:56

Prevc drugi v Bischofshofnu

Peter Prevc je na zadnji tekmi novoletne turneje smučarjev skakalcev osvojil drugo mesto, četrti pa je v skupnem točkovanju.

Kronika / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:28

Zagorelo v Delavskem domu

V noči na nedeljo je zagorel zapuščeni Delavski dom na Jesenicah. Hiter odziv gasilcev je preprečil večjo škodo na spomeniško zaščiteni zgradbi. Znakov kaznivega dejanja policisti niso odkrili.

Slovenija / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:27

Danes začetek razprodaj

Sezonske razprodaje tekstila in obutve so kljub številnim akcijam in popustom skozi vse leto in decembrski nakupovalni mrzlici še vedno dobro obiskane.

Gorenjska / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:04

Gorenjski glas v letu 2014

V letu 2014 bodo izšle 104 številke Gorenjskega glasa, prav toliko jih bo torej kot lani. Časopis ima kar 26 različnih prilog, vse bodo izhajale naprej, dodali bomo še kakšen časopisni sveženj, prilag...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. januar 2014 / 13:55

Delitev na trgovino in nepremičnine

V prvi polovici leta bo Merkur po treh letih sanacije povsem drugačen, predvsem pa likvidnostno bolj trden. Mu dobavitelji še zaupajo? Kaj bo z zaposlenimi?