Želijo plačilo nadur
V ljubljanskem kliničnem centru so pristojne pozvali, da se medicinskim sestram, ki delajo prekomerno, nadure izplačajo, prav tako pa naj jim podaljšajo pogodbe o delu.
Medicinske sestre preobremenjene
V ljubljanskem kliničnem centru so prejšnji teden opozorili na pomanjkanje kadrov in opreme na oddelkih intenzivne terapije najvišje stopnje. Težave z opremo morajo v zadnjih tednih reševati celo z izposojo opreme od Slovenske vojske in iz blagovnih rezerv, medtem ko medicinske sestre želijo izplačilo obsežnega nadurnega dela. Po besedah vodje intenzivnih terapij na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Igorja Muzloviča se tudi njihov strokovni kolegij strinja, da se sestram, ki delajo prekomerno, nadure izplačajo in da medicinskim sestram, ki so zaposlene za določen čas, podaljšajo pogodbo oziroma jih zaposlijo za nedoločen čas. Pristojno ministrstvo so še pozvali, naj zagotovi izgradnjo tudi intenzivnega dela urgence, s čimer bi zagotovili 40 postelj za intenzivno terapijo, saj bi morali namesto sedanjih stotih postelj po mednarodnih primerjavah imeti 200 postelj za intenzivno nego. Glavna medicinska sestra UKC Ljubljana Erna Kos Grabnar pa je pozvala k omilitvi določil zakona za uravnoteženje javnih financ, da bodo lahko zaposlili prepotreben kader.
Bavčar in Zidar preveč bolna
Ljubljansko okrožno sodišče je zavrnilo prošnjo nekdanjega prvega moža Istrabenza Igorja Bavčarja, ki bi se moral že prejšnji teden zglasiti v zaporih na Dobu, za odlog prestajanja kazni. Ker pa je Bavčar, ki je pravnomočno obsojen na sedem let zaporne kazni, že nekaj časa na zdravljenju v zasebni bolnišnici Medicor v Izoli, je sodišče sodnemu izvedencu Petru Rakovcu naložilo ponovni pregled Bavčarjevega zdravstvenega stanja in dopolnitev izvedenskega mnenja. Rakovec je sicer že pred meseci sodišču najprej predlagal, naj mu prestajanje zapora odloži, kasneje pa je mnenje dopolnil, da je načeloma možno tudi prestajanje kazni, če ima Bavčar v zaporu zagotovljeno ustrezno zdravniško oskrbo. Je pa tudi sodišče potrdilo, da ima Bavčar težave s srcem. Direktorica Medicorja Metka Zorc je pojasnila, da je Bavčar zelo bolan in čaka na operacijo srca. Težave z zdravjem pa ima tudi nekdanji predsednik uprave ljubljanskega SCT Ivan Zidar, je te dni opozoril njegov odvetnik Boštjan Podgoršek. Po njegovi oceni Zidar zaradi slabega zdravstvenega stanja nikoli ne bo odšel na prestajanje 14-mesečne zaporne kazni, ki jo je prejel v zadevi Čista lopata. Zoper sodbo je sicer odvetnik vložil tudi ustavno pritožbo.
Za razrešitev generalnega državnega tožilca
Stranka SDS je državnotožilskemu svetu konec prejšnjega tedna dala pobudo za začetek postopkov za razrešitev generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja zaradi nezakonitega imenovanja Boštjana Škrleca za generalnega direktorja tožilstva. O predlogu je državni zbor že opravil razpravo, vendar o priporočilu SDS, s katerim bi med drugim pravosodnega ministra in državnotožilski svet pozval k razrešitvi Fišerja, ni glasoval, saj je bilo priporočilo zavrnjeno že na delovnem telesu. Pravosodni minister Goran Klemenčič je za TV Slovenija povedal, da še ne vidi razlogov za to, da bi sprožil kakršenkoli postopek za razrešitev generalnega državnega tožilstva. Na državnotožilskem svetu pa pravijo, da se do poziva politične stranke niso dolžni opredeliti, postopek razrešitev vodij pa je urejen v zakonu o državnem tožilstvu.
Ustanovili Društvo Frank
Združenje Frank, ki združuje slovenske prejemnike posojil, vezanih na tečaj švicarskega franka, je ta teden ustanovilo društvo, ki se mu je pridružilo že okoli 600 ljudi. Po besedah soustanovitelja Aleša Majcenoviča upajo, da bodo tako bolj slišani. Društvo je sicer državo in banke pozvalo, naj jih nehajo ignorirati in označevati za špekulante, ker to niso in so si samo reševali stanovanjski problem, pri tem pa da so jih banke zavedle. »Radi bi dosegli pravico. Prepričani smo, da smo bili prevarani in da je šlo za namerno zavajanje s strani bank,« je na novinarski konferenci v Mariboru povedala prav tako soustanoviteljica društva Alja Pestar. Če na nasprotni strani ne bodo naleteli na pripravljenost na pogovore, v društvu ne izključujejo niti skupinske tožbe. Izkoristiti želijo vsa pravna sredstva v Sloveniji, zatem pa se bodo obrnili na evropsko sodišče v Luksemburgu, ki je v podobnem primeru že razsodilo v prid madžarskemu paru, dodaja Majcenovič.