Posledice se podcenjujejo
V novem Združenju Frank vlado opozarjajo, da se podcenjuje učinek sprostitve tečaja franka na slovenske posojilojemalce.
Kranj – Vlada se je prejšnji teden odločila, da ne bo sprejela nobenega ukrepa glede problematike sprostitve tečaja švicarskega franka, ki je v neugoden položaj spravila tudi slovenske posojilojemalce. Ti so se že povezali v Združenje Frank, ki je vlado opozorilo, da se učinek sprostitve tečaja franka na posojilojemalce podcenjuje, zato vlado in predstavnike bank pozivajo, naj skupaj z njimi poiščejo rešitev problema, svojo pravico pa so sicer pripravljeni iskati tudi na sodišču. Ob tem so opozorili na sklep Sodišča Evropske unije kot najvišjega sodnega organa v EU, ki je v popolnoma enaki zadevi odločilo v prid prizadetega kreditojemalca.
Po besedah finančnega ministra Dušana Mramorja je Banka Slovenija glede posojil v tujih valutah banke ustrezno opozarjala, nima pa vlada še jasne slike, kako so navodila upoštevale banke. Banke je pozval, naj skušajo pomagati posojilojemalcem, ki so zaradi nastale problematike zašli v težave, sicer pa država v pogodbeni odnos med stranko in banko po njegovem ne more posegati. Ima pa država varovalko v zakonu o potrošniških kreditih, ki določa, da mora biti kreditojemalec o vsem ustrezno obveščen, je še povedal. V Združenju Frank ministrovo izjavo, da država ne more posegati v te pogodbe, ocenjujejo »za nekoliko nerodno«, ker da po tej logiki davkoplačevalcem tudi slabih tajkunskih kreditov ne bi bilo potrebno sanirati. »V našem primeru gre za varstvo javne koristi, saj je pri tem šlo za nepošteno poslovno prakso bank na račun ljudi, ki pravočasno plačujejo svoje obveznosti iz kreditnih pogodb. Ali gre pri tem za nevednost bančnih uslužbencev ali kovanje dobičkov, bo potrebno vsekakor raziskati. Nepoštene poslovne prakse tudi za bančne storitve in produkte niso in ne smejo biti dovoljene. Prav tako ni dovoljeno zavajanje in ponujanje produktov ali storitev, ki so za končnega potrošnika škodljivi,« so poudarili. Ob tem so opozorili, da je reševanje stanovanjskega problema tudi reševanje eksistenčnega problema in življenjska odločitev, ki jo pretehta vsa družina, pri tem pa težko pristajajo na trditve, da so varčevalci špekulirali.
V Združenju Frank so bili precej bolj zadovoljni z izjavo vice guvernerke Banke Slovenije Stanislave Zadravec Caprirolo, ki je v ponedeljkovi oddaji Tednik na TV Slovenija dejala, da obstajajo primeri, kjer so bili kreditojemalci v resnici zavedeni, in ti so nedvomno upravičeni do odškodnine.