V družbi konjičkov
... bi lahko imenovali tokratni izlet v Savinjsko dolino, kjer smo bili v družbi konj, motorjev v muzeju motociklov in smo spoznavali, katere so najpogostejše napake, ki jih delamo vozniki.
Na kmetiji Ušen nam je lastnik Gregor predstavil svoj hlev, v katerem je prostora za 30 toplokrvnih konj, ki so namenjeni predvsem jahanju in preskakovanju ovir. Ob dobri pijači in prigrizkih smo izvedeli, da so konji pokriti predvsem zato, da jim ne zraste dlaka, ki se na mokrem konju pozimi predolgo suši in se zato lahko konj prehladi. Izvedeli smo tudi, da je konjski gnoj po treh letih kompostiranja najboljše gnojilo, ki pa, zanimivo, prav nič več ne smrdi.
V Centru varne vožnje na Vranskem nam je inštruktor po koristnem predavanju razkazal še prevračalnik, s pomočjo katerega smo se naučili, kaj pomeni, če v vozilu nismo dobro pripeti. V kleti so si gostje lahko nadeli očala, s katerimi so spoznali, kakšni so naši refleksi pod vplivom alkohola. Na poligonu smo se lahko na lastne oči prepričali, da zaviranje na mokri ali poledeneli cesti zahteva precej spretnosti in izkušenj voznika.
V Muzeju motociklov Grom nam je ustanovitelj in lastnik gospod Peter Grom z veseljem predstavil zgodovino motociklizma in avtomobilizma na Slovenskem in v svetu. Pokazal nam je bogato zbirko motociklov, vključno z najstarejšim originalnim motorjem znamke Puch, ki ga je leta 1906 izdelal legendarni izumitelj, mehanik in proizvajalec vozil Janez Puh. Posebno mesto v muzeju je namenjeno devetim tekmovalnim motorjem slovenske znamke Tomos, za katero Peter pravi, da je največja na svetu. Zaupal nam je še, da v njegovi delavnici nastaja motor po skici, ki jo je narisal Stanko Bloudek, sicer bolj znan kot konstruktor planiških skakalnic in prvega slovenskega avtomobila Triglav. Predstavljeni so tudi Harley Davidsoni in cela vrsta odličnih motorjev. Peter Grom je ponosen na čisto vse svoje konjičke, čeprav prizna, da so vsi tudi naprodaj.
In ker prazna vreča ne stoji pokonci, smo se tudi mi podprli v Gostilni Pri šoferski mamici, ki je v Ločici pri Vranskem. To je v bližini nekdanje meje med Napoleonovimi Ilirskimi provincami Avstro-Ogrsko. Gostilna se imenuje po nekdanji lastnici Ivanki Drolc, ki je bila zelo pozorna do svojih gostov. V njej so se in se še vedno ustavljajo ugledni gostje, šoferji, tranzitni turisti, saj je gostišče znano po pestri izbiri dobre hrane. Tudi za nas so poskrbeli tako, kot je nekoč gospa Ivanka za svoje šoferske goste.