Že dva tihotapca kata
Brnik – Na brniškem letališču so letos obravnavali že dva potnika, ki sta v carinski kontroli prijavila vnos sveže zelenjave, a se je izkazalo, da gre za prepovedano drogo kat (khat). O 26-letnem avstrijskem državljanu, ki je 10. januarja med osebno prtljago prenašal več kot 170 zavitkov oziroma dobrih 21 kilogramov te rastline, smo že poročali. Nekaj dni za njim pa je na brniško letališče pripotoval še 25-letni potnik z avstrijskim dokumentom za tujce, ki je med prtljago prenašal okrog 300 zavitkov iste rastline s težo približno 50 kilogramov. Cariniki so v obeh primerih o najdbi obvestili policiste, ki so prevzeli blago in tujca predali v nadaljnjo obravnavo.
Oba tujca so osumili storitve kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog, ki se kaznuje z zaporom od enega do desetih let. Oba so pridržali, po končani preiskavi pa so ju kriminalisti privedli k pristojnemu preiskovalnemu sodniku, ki je zanju odredil pripor.
Kat je rastlina, ki raste predvsem na območju Afriškega roga in Arabskega polotoka. V tamkajšnjih družbah je znana zgodovina žvečenja te rastline, ki med drugim vsebuje tudi amfetaminom podobna poživila. Ti povzročijo vzburjenost, izgubo apetita in evforijo. Svetovna zdravstvena organizacija je rastlino v 80. letih preteklega stoletja uvrstila na seznam prepovedanih drog, saj naj bi povzročala blago do srednjo psihološko odvisnost. V Kanadi, Nemčiji, Veliki Britaniji in ZDA je rastlina nadzorovana s strani pristojnih oblasti, v nekaterih državah, na primer v Džibuti, Etiopiji, Somaliji in Jemnu, pa je uživanje in gojenje rastline dovoljeno. V Sloveniji je kat na seznamu prepovedanih drog razvrščen v I. skupino, v kateri so rastline in snovi, ki so zelo nevarne za zdravje ljudi zaradi hudih posledic, ki jih lahko povzroči njihova zloraba in se ne uporabljajo v medicini.