Petindvajset let od prve presaditve srca
Slovenija je prva na svetu po številu transplantacij srca na milijon prebivalcev. Samo lani so jih opravili 33. Tudi petletno preživetje, ki je 80-odstotno, je primerljivo s svetom.
O tem, kako so v petindvajsetih letih dela, ki so minila od prve presaditve srca v Sloveniji, in 218 presaditvah srca, prišli v evropski in svetovni vrh, so pred kratkim povedali sodelavci Centra za transplantacijsko dejavnost Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in predstojnica Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike UKC Ljubljana. »UKC Ljubljana ima zelo dobro razvito transplantacijsko dejavnost. Na nekaterih področjih zasedamo najvišja mesta v Evropi in na svetu, predvsem pri presaditvah srca in matičnih celic,« je povedal mag. Ivan Kneževič, spec. kardiovaskularni kirurg. Poudaril je še: »Vsi uspehi transplantacijske dejavnosti pa niso samo rezultat dela posameznikov, temveč so rezultat usklajenega in požrtvovalnega dela vseh, ki sodelujejo v zdravljenju te skupine bolnikov.«
V Sloveniji so prvo presaditev srca opravili decembra leta 1990 v UKC Ljubljana, ki je še vedno edini transplantacijski center v državi. Transplantacijsko ekipo sta tedaj vodila dr. Darko Zorman in dr. Tone Gabrijelčič. S tem se je Slovenija pridružila elitni skupini držav, kjer je bilo mogoče tovrstno zahtevno zdravljenje. Število presaditev je bilo sprva majhno, približno tri so bile na leto med 1990 in 2000. Glavno težavo je predstavljalo pomanjkanje ustreznih organov, saj jih je bilo mogoče pridobiti le od slovenskih darovalcev. Leta 2000 se je Slovenija pridružila skupini Eurotransplant in dostopnost do ustreznih organov se je pomembno izboljšala. Hkrati se je nekoliko povečala tudi transplantacijska ekipa in število presaditev se je med letoma 2000 in 2008 povzpelo na približno šest na leto.
Lani že 33 presaditev srca
Leta 2008 je bil v okviru Kliničnega oddelka za kardiologijo ustanovljen Program za napredovalo srčno popuščanje in transplantacije srca pod vodstvom prof. dr. Bojana Vrtovca. V tem času se je tudi na Kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja pod vodstvom dr. Ivana Kneževiča oblikovala skupina kirurgov, ki so se ožje usmerili v transplantacijsko kirurgijo. Prav tako je v zadnjem desetletju prišlo do velikega napredka na področju organizacije darovanja organov. Samo v letu 2012 je bilo pri nas 28 presaditev srca, v letu 2013 jih je bilo 30, lani pa 33. »Pri vsakem bolniku, pri katerem razmišljamo o zdravljenju s presaditvijo, moramo opraviti preiskave po protokolu za presaditev srca,« je poudaril prof. dr. Bojan Vrtovec, vodja oddelka za napredovalo srčno popuščanje in transplantacijo srca na Kliničnem oddelku za kardiologijo Interne klinike UKC Ljubljana in dodal: »Po opravljenih preiskavah bolnikovo dokumentacijo obravnava konzilij Programa za napredovalo srčno popuščanje in transplantacije srca v sestavi transplantacijski kardiolog, transplantacijski kardiovaskularni kirurg, transplantacijska medicinska sestra in psiholog. Če konzilij ugotovi, da bolnik izpolnjuje vse indikacije za presaditev in hkrati nima nobene od navedenih kontraindikacij, se uvrsti na nacionalno elektivno listo za presaditev srca, ki je del Eurotransplantove čakalne liste, nadaljnjo obravnavo bolnika pa prevzame Program za napredovalo srčno popuščanje in transplantacije srca.«