Vstopili v evropsko inovacijsko ligo prvakov
Žirovski proizvajalec lesenega stavbnega pohištva M Sora je skupaj s slovenskim podjetjem Silvaprodukt uspel pridobiti evropska sredstva za projekt Wintherwax – okno iz termično modificiranega lesa z visoko obstojnim premazom iz voska. V okviru projekta želijo nadgraditi že obstoječe okno iz termično modificirane smrekovine s površinsko zaščito iz voska in ga testirati v različnih klimatskih pogojih.
Žiri – »Poleg finančne podpore, ki bo omogočila intenziven razvoj, bo pridobljeni projekt brez dvoma doprinesel k ugledu podjetja, saj evropska komisija takšen uspeh enači z vstopom v 'evropsko inovacijsko ligo prvakov'. Gre za velik uspeh tako za obe podjetji kot slovensko gospodarstvo, saj se s tem postavljamo ob bok najinovativnejšim podjetjem v Evropski uniji,« je uspešno kandidiranje na razpisu evropske komisije SME Instrument v okviru finančne perspektive Obzorje 2020 komentiral vodja projektov v podjetju M Sora Aleš Ugovšek. Med 580 prijavljenimi projekti je evropska komisija sredstva dodelila približno desetim odstotkom projektov, je še pojasnil Ugovšek.
Celotna vrednost projekta Wintherwax, ki ga koordinira M Sora, je 1,85 milijona evrov, pri čemer sofinanciranje Evropske unije znaša 70 odstotkov. V projekt so poleg M Sore in ljubljanskega proizvajalca zaščitnih sredstev za les Silvaprodukt vključeni še oddelek za lesarstvo na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani, Univerza v Hannovru, SP tehniški inštitut Švedske iz Borasa, podjetje Inspiralia iz Madrida, podjetje Kambič iz Slovenije in Lesarski grozd. S projektom bodo predvidoma začeli marca, končali pa naj bi ga v slabih dveh letih. V sklopu projekta bodo razvili postopek obdelave oken iz termično modificirane smrekovine Silvapro, s poudarkom na pasivnem oknu Natura Optimo XLT, z voskom Silvacera na naravni osnovi podjetja Silvaprodukt. »Lesena okna so v veliki meri izdelana iz smrekovine in so premazana s sintetičnimi premazi. V tem projektu bo že obstoječe pasivno okno, izdelano iz termično modificirane smrekovine, nadgrajeno s posebnim voskom, ki je naravnega izvora. Slednje predstavlja revolucionarno rešitev, ki ni prisotna še nikjer na svetu,« je razložil Ugovšek in dodal, da bodo okno v nadaljevanju vgradili v testne objekte, opremljene z različnimi senzorji, ki jih bodo poslali na pet lokacij po Evropi, in sicer v Španijo, Nemčijo in na Švedsko, dva pa bosta stala v Sloveniji, v Ljubljani in Žireh. Tako bodo spremljali, kaj se s temi okni dogaja v različnih podnebnih pogojih. Vzporedno bodo okna v posebni komori za umetno pospešeno staranje skoraj eno leto izpostavljena ekstremnim podnebnim razmeram, s čimer bodo simulirali življenjsko dobo približno desetih let. Na ta način bodo preverili uporabnost takšnih oken v vseh podnebnih pogojih in uvedli revolucionarno rešitev površinske obdelave oken z voski kot alternativo obstoječim premazom in oljem.
»Načrtujemo, da bomo z novo razvitim oknom in optimiziranim postopkom izboljšanja odpornosti lesa okrepili položaj podjetij M Sora in Silvaprodukt, dvignili dodano vrednost proizvodom in izboljšali tržni delež na slovenskem in mednarodnem trgu,« je poudaril Ugovšek in dodal, da se je projekt razvil iz že obstoječega sodelovanja z oddelkom za lesarstvo. »Njihove kreativne ideje so veliko pripomogle k uspehu pri prijavi.« Komisijo, ki je ocenjevala projekte, so po njegovih besedah prepričali predvsem z realno zasnovanim načrtom in finančno strukturo projekta ter potencialnim vplivom na evropsko gospodarstvo. »Poudarili so tudi strokovnost in poznavanje problematike, veliko mero inovativnosti in skladnost z evropskimi smernicami razvoja.«
Že sam uspeh njihovega projekta na tako prepoznavnem razpisu, kot je SME Instrument v sklopu finančne perspektive Obzorje 2020, bo po mnenju Aleša Ugovška pripomogel k bistveno večji prepoznavnosti podjetja doma, predvsem pa v Evropi. »Poleg razširitve trgov, na katerih smo ta čas prisotni, bo to brez dvoma pripomoglo k velikemu številu novih povezav tako s podjetji kot z raziskovalnimi institucijami ter še imeli bomo večje možnosti za pridobivanje evropskih sredstev v prihodnje. To je velika dodana vrednost, ki se je morda ne da takoj izmeriti v denarju,« pravi Ugovšek.