Šef varnostnikov na sodišču
Nekdanji direktor Varnosti Kranj Marko Gaber je obtožen zlorabe položaja in ponareditve poslovnih listin. Neupravičeno naj bi si pridobil čez dvesto tisoč evrov.
Kranj – Dve leti po zlomu Varnosti Kranj so na kranjskem okrožnem sodišču sprožili sodni proces zoper Marka Gabra, nekdanjega predsednika uprave in člana nadzornega sveta varnostne družbe. Kranjsko tožilstvo, ki ga zastopa okrožni državni tožilec Janez Palovšnik, mu očita storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja in ponareditve poslovnih listin, s katerimi naj bi si pridobil protipravno premoženjsko korist v višini več kot dvesto tisoč evrov. Obtoženi vse očitke zavrača.
Po navedbah obtožbe naj bi očitana kazniva dejanja storil leta 2005, ko je kranjsko podjetje zašlo v hude denarne težave, zaradi katerih je 170 zaposlenih ostalo brez treh mesečnih plač, odpravnin, jubilejnih nagrad, dodatkov za nočno delo in delo ob nedeljah, dela regresa in odškodnin za neizrabljene dopuste v letu 2004. Poleg tega podjetje zaposlenih ni plačevalo prispevkov za zdravstveno in pokojninsko zavarovanje ter obrokov za odplačilo posojil, čeprav je odtegljaje na plačilnih listah zaposlenih prikazovalo. Varnost Kranj je še danes v prisilni poravnavi, medtem ko je večino njenih poslov in zaposlenih prevzela skupina G7.
Kot navaja obtožba, naj bi Marko Gaber od junija 2004 do septembra 2005 s transakcijskega računa družbe brez pravne podlage nakazal na svoj osebni račun skoraj 66 tisoč evrov. Julija 2005 naj bi tudi v imenu družbe sklenil pogodbi o prodaji delnic, kjer je sam nastopal kot kupec, vendar pa 130 tisoč evrov kupnine domnevno ni nikdar poravnal. Z računa podjetja Ekospekter, v katerem je bil prokurist, naj bi si na svoj račun nakazal slabih štiri tisoč evrov, kot direktor podjetja Verament pa naj bi si na svoj račun neupravičeno nakazal več kot pet tisoč evrov. Pri navedenih očitanih dejanjih naj bi Gaber uničil tudi več poslovnih listin, v plačilne naloge naj bi vpisoval lažne vsebine nakazila (»vračilo posojila«, ki pa da mu je bilo že vrnjeno), knjigovodskih listin o teh denarnih transakcijah pa ni predložil družbi v obravnavo.
Dogodke s konca 2005 je kranjskemu sodišču na torkovi obravnavi poskušal osvetliti Marko Baškovec, ki je 8. decembra tega leta zamenjal Gabra na čelu podjetja, a je bil že 23. decembra razrešen s strani nadzornega sveta, katerega član je bil tudi Gaber. Baškovec je povedal, da je ob prihodu v podjetje ugotovil, da so stranke račune za storitve Varnosti Kranj plačevale kar podjetju Afaktor: »Kot sem bil seznanjen s strani delavke v računovodski službi, je bila ta dolžna izdanim računom priložiti tudi obvestilo, da naj stranke denar nakažejo na Afaktor. Kljub moji pisni prepovedi se je takšno preusmerjanje denarja še kar nadaljevalo, ker so zaposleni v Varnosti Kranj slepo sledili Gabru, ki je imel še vedno glavno besedo v podjetju in si ga je tudi lastil.« Sojenje se bo nadaljevalo.