Za tisoč petsto šestnajst gramov jeze
Ker sem opravilno sposobna še vedno le desnoročno, za kratke pohode potrebujem levi komolec svojega Izbranega. Cilj pohoda je znan. Knjigarna. Na polici med tuje jezičnimi knjigami zapeljiv naslov, ki se po naše glasi: Ljubiteljev hrane vodnik po svetu, Izkušnje velikih globalnih kuhinj. Knjigo, ki jo je izdal Lonely planet, je napisalo več avtorjev. Uvodno razmišljanje Na pot, da bi jedel je prispeval Mark Bittman, znani avtor kuharskih knjig, popotnik, kolumnist New York Timesa. Torej se obeta kaj novega. Knjigo prelistam na hitro, težko jo je držati z eno roko. Lepo je tudi opremljena. Še en namig za nakup. Vso pot do doma se veselim, da se bo gotovo kaj našlo za premierno kuharijo … Poglavje Vzhodna Evropa je zmešano, o skrajnem jugu Srednje Evrope, o Sloveniji pa nič. Tudi o kakšnem dunajcu ali jabolčnem zavitku kot značilnostih naših sosedov prav tako nič. Očitno je, da avtorica slabo ve, katere so države Srednje Evrope in jih enači z oznako »države za (nekoč) železno zaveso«. Ko zagledam sicer imenitno fotografijo dubrovniškega Straduna, potisnjenega v poglavje »Vzhodna Evropa«, začnem uporabljati neprimerne besede. Kar nekaj dobrega pa je prebrati o sarmi, slivovki, o gostoljubnosti in znamenitostih … ter pravi ruski solati, ki naj bi jo za rusko plemstvo okoli 1860 v svoji moskovski restavraciji skreiral Francoz Lucien Olivier … In ker je bila na kuhinjskem pultu naša zelo točna tehtnica, sem svojo jezno skepso kar stehtala … točno 1516 g … A sem zapravljala za žabjo prejo, bomo pa še videli. Jedli smo pa znano in preverjeno.
Gratinirana rumena koleraba s krompirjem
Za 4 osebe potrebujemo: 300 ml sladke smetane, 200 ml mleka, 2 jajci, 3 lovorove liste, sol, sveže mlet beli poper, sveže nastrgan muškatni orešek, 500 g krompirja, ki se ne razkuha, 300 g rumene kolerabe, žlico in pol masla ali 1 žlico masla in žličko olja, 1 šopek peteršilja, 1 šopek drobnjaka, 1 žličko čemaževega pesta, 100 g en dan starih žemljic, 100 g mesnate slanine.
Mleko in smetano zavremo z lovorovimi listi, začinimo s soljo, poprom in muškatnim oreškom. Potegnemo z ognja in počakamo 5 minut, da se okusi prepojijo. Lovorove liste odstranimo.
Nepregorni model 28 x 20 cm namažemo s pol žlice masla ali oljem. Olupljen krompir in kolerabo zrežemo na tenke rezine – na roke ali v multipraktiku – in v pekaču pahljačasto razporedimo. V ohlajen smetanov preliv zmes vmešamo še žličko čemaževega pesta in dve stepeni jajci.
Pečico ogrejemo na 200 stopinj, ventilatorsko na 180 stopinj. Zelenjavo prelijemo s smetanovim prelivom in damo v pečico. Pečemo približno 40 minut.
V sekljalniku grobo sesekljamo nadrobljene žemljice in peteršilj. Drobnjak narežemo. Slanino zrežemo na 0,5 cm široke trakove in jih zmešamo s sesekljanima dišavnicama in grobimi drobtinami.
Pekač vzamemo iz pečice in jed po vrhu potresemo z mešanico drobtin, dišavnic in slanine. Žlico masla razdelimo na majhne kosmiče in jih enakomerno razporedimo po gratinu. Pečemo še približno 15–18 minut.
Namesto rumene kolerabe lahko uporabimo tudi bučo hokaido ali gomoljasto zeleno.
Pa dober tek!