Direktorica kranjske poslovne enote Pošte Slovenije Barbara Galičič Drakslar / Foto: Tina Dokl

Na pošto tudi po zavarovanje

Obseg poštnih storitev zadnja leta konstantno upada, čemur se Pošta Slovenije prilagaja z uvajanjem novih storitev, kot je na primer jutranja dostava časopisov, kmalu pa bodo poštni uslužbenci tržili tudi zavarovanja, pojasnjuje direktorica kranjske poslovne enote Pošte Slovenije Barbara Galičič Drakslar.

Od leta 2011 v Sloveniji velja popolna liberalizacija trga poštnih storitev. V katerem segmentu to najbolj občuti Pošta Slovenije?

»Zdaj se to odraža že kar na vseh segmentih: najprej se je na področju paketnih storitev, nato pri plačilnem prometu, zdaj pa tudi že na področju pisemske dostave, ki jo je konkurenčno podjetje začelo testno preizkušati v Ljubljani in Celju.«

Kako v zadnjih letih posluje pošta na Gorenjskem?

»Obseg storitev nam zaradi gospodarske krize, elektronske substitucije, spremembe zakonodaje in spremenjenih navad uporabnikov letno upade od 10 do 12 odstotkov. Podobne rezultate pričakujemo tudi za leto 2014, čeprav smo imeli več volitev in referendumov. Paketne storitve so v porastu, na drugi strani pa klasična pošta močno upada: fizične osebe pišejo manj, poslovne stranke uporabljajo e-korespondenco, banke in trgovska podjetja so bistveno zmanjšala pošiljanje izpiskov, januarja 2015 je bila uvedena še obvezna uporaba e-računov za proračunske uporabnike.«

Decembra pa so poštarji vendarle verjetno imeli obilo dela ...

»Takrat se obseg pisemske dostave poveča za enkrat do dvakrat, včasih pa se je tudi do petkrat. V poštnem centru v Ljubljani, na katerega gravitiramo tudi mi, decembra naštejejo do tri milijone pisemskih pošiljk dnevno.«

Ali upad opažate tudi na področju plačilnega prometa in denarnih storitev?

»Prav na tem segmentu je upad največji – tudi do 20 odstotkov letno, saj so vse bolj v uporabi spletne banke, trajniki, uporabnikom so za tovrstne storitve na voljo številna vplačilna mesta.«

Kako kljubujete negotovim razmeram?

»Upade storitev smo pričakovali, a ne v takem obsegu. V Pošti Slovenije smo se negotovim razmeram začeli močno prilagajati že pred leti. Uvajamo nove storitve, eno od pomembnih področij je postala jutranja dostava časopisov. Naša poslovna enota je skupaj z dolgoletnim partnerjem Gorenjskim glasom na tem področju orala ledino. Na začetku je bilo težko, potrebno je bilo spremeniti delovne procese, a smo z dobro voljo in pozitivnim pristopom vse rešili. Ob upadanju storitev na drugih področjih jutranja dostava pomeni dodatno delovno obveznost, smo jo pa v tem času razširili še na časopisa Večer in Finance. Računamo tudi na rast internetne prodaje in s tem povezano paketno logistiko. Naj dodam še, da ima Pošta Slovenije v strateškem in razvojnem programu do leta 2017 opredeljena tri nova področja – logistične storitve, IT storitve in zavarovalništvo. Lani smo zaposlene že začeli izobraževati za trženje zavarovalnih produktov, ki jih bomo tržili skupaj s hčerinsko družbo PS zavarovalno zastopništvo.«

Pošta Slovenije se je zaradi optimizacije odločila preoblikovati nekatere pošte v pogodbene pošte. Koliko jih je na Gorenjskem in kje so še predvidene?

»Računamo, da bo v Sloveniji do leta 2017 v pogodbene pošte preoblikovanih 170 pošt, letno jih preoblikujemo od 50 in 60, od tega 4 ali 5 tudi na Gorenjskem, kjer smo prvo dobili julija 2013 v Gozdu - Martuljku. Februarja odpiramo osmo, in sicer na Blejski Dobravi. Pogod­beni partner bo podjetje Mlinotest, ki ima v istem poslovnem kompleksu trgovino, v kateri bo po novem uporabnikom na voljo še osnovni nabor poštnih storitev. Za same uporabnike ne bo sprememb, bo pa bistveno daljši odpiralni čas.«

Torej preoblikovanje pošte v pogodbeno ni nujno izguba za kraj?

»Ne. Ocenjujemo, da s tem uporabniki celo pridobijo, ker je v večini primerov odpiralni čas daljši. Na Zgornjem Jezerskem, v Kamni Gorici in Gozdu - Martuljku so bile pred preoblikovanjem pošte odprte le dve uri na dan.«

Po kakšnih kriterijih se odločate za preoblikovanje pošt v pogodbene?

»Največja kriterija sta obseg storitev in promet, potem pa tudi obstoječi delovni časi, pokritost, interes pogodbenikov, struktura storitev na posamezni pošti ... Trenutno sta odprta javna razpisa za pogodbeni pošti na Sovodnju in Visokem.«

Koliko pošt je na Gorenjskem?

»Še vedno imamo 53 pošt, s tem da na Bohinjski Beli že dobro leto ne posluje. Objekt je namreč konec leta 2013 pogorel, zdaj ga gradijo na novo, partnerja za pogodbeno pošto pa nismo uspeli najti.«

Pošta Slovenije v sodelovanju s Petrolom nudi dostop do poštnih storitev že na 114 bencinskih servisih po Sloveniji. Koliko je takšnih servisov na Gorenjskem?

»Trenutno jih je osem. Njihova največja prednost je, da so dostopni tudi v času, ko pošte ne poslujejo, ob sobotah in nedeljah, nekateri tudi 24 ur na dan.«

Se zaradi upada storitev zmanjšuje tudi število zaposlenih?

»Število zaposlenih se zadnja leta zmanjšuje, prilagajamo ga obsegu storitev. Konec leta 2014 je bilo v PE Kranj 476 zaposlenih, od tega osem za določen čas. Lani smo zaposlene s poštnih okenc premeščali tudi v dostavo, tako da lahko na terenu srečate tudi nekaj pismonošinj, poleg tega smo devetim zaposlenim iz poslovnih razlogov odpovedali delovno razmerje.«

Predvidevate še kakšne novosti pri izvajanju poštne službe?

»Trenutno je v teku javni razpis za paketomate, ki bodo uporabnikom na voljo 24 ur na dan. Namenjeni bodo sprejemu in oddaji paketov. V prvi fazi jih je v Sloveniji načrtovanih petnajst, v to mrežo bomo vključili tudi Kranj. Pripravljamo več novosti na področju prenosa paketnih pošiljk, na primer SMS-obveščanje, od decembra 2014 omogočamo uporabnikom, da v primeru njihove odsotnosti pakete zanje pustimo pri sosedu, pripravljamo novo aplikacijo za pogodbene uporabnike za opremo pošiljk pred oddajo le-teh v prenos, posodabljamo spletno aplikacijo za sledenje pošiljkam ... Skratka, prizadevamo si uporabnikom ponuditi čim več novih in posodobljenih storitev.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / sreda, 16. maj 2018 / 18:50

Županovi »vera, seks, ljubezen«

Na sejo tržiškega občinskega sveta je bila dodatno uvrščena točka na temo domnevnega mobinga nad zaposlenimi v občinski upravi Občine Tržič. V anonimki, ki obravnava to vsebino, najbolj pade v oči dar...

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 13. januar 2015 / 16:21

Triglavanke zlahka na finalni turnir Pokala članic

Kranj – Košarkarice Triglava bodo imele sredi februarja priložnost braniti lanski naslov pokalnih prvakinj. V petek so namreč tudi na drugi tekmi četrtfinala pokalnega tekmovanja visoko s 87:41 ugn...

Razvedrilo / torek, 13. januar 2015 / 16:52

Ritmi latinskih strun

V kranjskem KluBaru je četrto obletnico delovanja s koncertom – s posebnim gostom Zlatkom – obeležila latino-rok zasedba Las Cuerdas.

Šport / torek, 13. januar 2015 / 16:19

Prevc želi iti korak naprej

Najuspešnejši slovenski smučarski skakalec Peter Prevc je s trenutno formo zadovoljen, želi pa si narediti še korak naprej. Robert Kranjec bi rad čim prej prebrodil težko obdobje.

Kranjska Gora / torek, 13. januar 2015 / 16:17

Smuka tudi v Mojstrani, v Kamni Gorici...

Snega je dovolj, da so oživela tudi manjša gorenjska smučišča, med drugim v Mojstrani in v Kamni Gorici.

Gospodarstvo / torek, 13. januar 2015 / 16:14

Sloga prodala KŽK podjetju Agro Gorenjska

Kmetijsko gozdarska zadruga Sloga Kranj je prodala podjetje KŽK novoustanovljeni družbi Agro Gorenjska, ki želi postati največje kmetijsko podjetje na Gorenjskem in tudi v Sloveniji.