Upokojenci, ki imajo manj kot 750 evrov pokojnine, bodo letos prejeli letni dodatek v štirih različnih zneskih. / Foto: arhiv GG (Tina Dokl)

Obvestilo o pričakovani višini starostne pokojnine

Z novim letom so se spet nekoliko spremenili pogoji za pridobitev starostne pokojnine. Redne uskladitve pokojnin letos ne bo, do letnega dodatka bodo upravičeni upokojenci, ki imajo do 750 evrov pokojnine. Zavarovanci, ki bodo dopolnili 58 let, bodo prejeli obvestilo o pričakovani višini pokojnine.

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo po uradni dolžnosti vsem zavarovancem, ki bodo letos dopolnili 58 let, poslal informacijo o pričakovani višini predčasne oz. starostne pokojnine. Takih zavarovancev je približno 27 tisoč.

Najnižji znesek osnove za prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje se postopno zvišuje, tako da letos za samozaposlene in kmete znaša 54 odstotkov povprečne plače, za delavce v delovnem razmerju pa 52 odstotkov plače.

Kranj – Po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki vključuje več prehodnih obdobij, se pogoji za pridobitev pravice do starostne pokojnine vsako leto nekoliko spremenijo. Za ženske je letos pogoj starost 58 let in 8 mesecev in hkrati 39 let pokojninske dobe brez dokupa, pri tem pa se tako potrebna starost kot pokojninska doba glede na lani zvišujeta za štiri mesece. Ženske se lahko upokojijo tudi ob pogojih, da so stare 62 let in 6 mesecev in imajo najmanj 20 let pokojninske dobe ali ob starosti 64 let in 6 mesecev in najmanj 15 let zavarovalne dobe, pri obeh pogojih je potrebna starost v primerjavi z lani višja za šest mesecev. Za moške je pogoj starost 59 let (štiri mesece več kot lani) in 40 let pokojninske dobe brez dokupa ali starost 64 let in 6 mesecev (šest mesecev več kot lani) in najmanj 20 let pokojninske dobe ali starost 65 let in najmanj 15 let zavarovalne dobe.

Ženska letos izpolni pogoje za pridobitev pravice do predčasne pokojnine, če dopolni starost 58 let in 8 mesecev in ima hkrati 39 let pokojninske dobe, za moške je pogoj starost 59 let in 40 let pokojninske dobe.

Letos se podaljšuje tudi obdobje, ki se upošteva za izračun pokojninske osnove. Lani je bila osnova za izračun 20 najugodnejših zaporednih let zavarovanja od 1. januarja 1970 dalje, letos bo osnova 21 zaporednih let, to obdobje pa se bo v naslednjih letih postopoma povečalo do 24 let.

Štiri različne višine letnega dodatka

Spremenjeni zakon o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015 je v primerjavi z lani določil drugačno višino letnega dodatka in cenzusa. Upokojenci bodo letni dodatek prejeli skupaj z izplačilom redne pokojnine za julij, letos bo v štirih različnih zneskih, ki bodo odvisni od višine pokojnine oz. nadomestila v mesecu izplačila dodatka. Upokojenci, ki prejemajo do 414 evrov pokojnine, bodo prejeli 390 evrov dodatka, upokojenci s pokojnino v znesku od 414,01 evra do 518 evrov dodatek v višini 250 evrov, tisti s pokojnino od 518,01 evra do 622 evrov dodatek v višini 190 evrov, upokojenci, ki prejemajo od 622,01 evra do 750 evrov pokojnine, pa dodatek v znesku 140 evrov. Prejemnikom nadomestil iz invalidskega zavarovanja v znesku do 622 evrov pripada 190 evrov dodatka, tistim z nadomestilom od 622,01 evra do 750 evrov pa 140 evrov dodatka. Uživalci pokojnin in nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki prejemajo več kot 750 evrov pokojnine oz. nadomestila, do »regresa« niso upravičeni. Enako kot lani bodo tudi letos pri znesku pokojnine upoštevali tudi znesek dela vdovske oz. družinske pokojnine po drugem roditelju. Spomnimo: lani so bili do letnega dodatka upravičeni le upokojenci s pokojnino do 622 evrov, dodatek pa je odvisno od višine pokojnine znašal 166 evrov, 223,56 evra in 367,95 evra.

Redne uskladitve pokojnin ne bo

Po zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015 letos redne letne uskladitve pokojnin z višino plač ne bo, zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju pa pod določenimi pogoji in ob soglasju vlade omogoča izredno uskladitev. Po zakonu je ta možna v letu, ki sledi letu, v katerem je bila ugotovljena pozitivna gospodarska rast bruto domačega proizvoda, ali v letu, ko je rast najnižje pokojninske osnove dve leti zapored nižja od rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–december preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem pred tem.

Pokojnine jim ne bo treba vračati

Za upokojence je pomembna tudi sprememba zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Po tem zakonu uživalci pokojnin, ki so na dan 31. december 2012 opravljali dejavnost in niso bili vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, nimajo lastnosti zavarovanca, kar pomeni, da jim ni treba vračati že izplačanih pokojnin in plačati prispevkov za socialno varnost za čas, ko so neupravičeno prejemali pokojnino, ker so opravljali dejavnost. Svoj status bi morali uskladiti z zakonskimi določbami že do konca lanskega leta, a jim je spremenjeni zakon rok podaljšal za eno leto, kar pomeni, da bodo lahko še eno leto opravljali dejavnost in hkrati prejemali pokojnino oz. se jim ne bo treba vključiti v obvezno zavarovanje.

Večina ne bo plačevala akontacije dohodnine

Večina upokojencev tudi letos ne bo plačevala akontacije dohodnine od mesečnih pokojnin. Meja, pri kateri je treba plačevati akontacijo, se ni spremenila, tako da bo izplačevalec odtegnil akontacijo le od pokojnin, višjih od 1095,10 evra, pri tem pa bo upošteval splošno in pokojninsko olajšavo. Splošna olajšava, do katere imajo pravico vsi, znaša na letni ravni 3302,70 evra in na mesečni ravni 275,23 evra, pokojninska olajšava pa 13,5 odstotka pokojnine oz. osnove za odmero akontacije dohodnine. Olajšave za starost po 65. letu od lanskega 1. januarja dalje ni več.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 12. januar 2022 / 23:48

Leninov park in Dolina rož

V nedeljo ste si lahko na prvem programu Televizije Slovenija ogledali prvega od treh delov nove serije Leninov park, ki mu bo konec januarja sledila še Dolina rož.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 12. januar 2015 / 14:58

Oglasi še brez energetskih kazalnikov

Na spletu še vedno prevladujejo nepremičninski oglasi brez podatkov o energetski učinkovitosti stavb, saj je le redkim lastnikom uspelo pravočasno pridobiti energetske izkaznice. V izogib denarnim kaz...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. januar 2015 / 14:58

Tretjina poškodovanih listavcev bo verjetno ostala v gozdu

»V Zavodu za gozdove Slovenije ocenjujemo, da bo na kranjskem gozdnogospodarskem območju približno tretjina v žledolomu poškodovanih listavcev ostala v gozdu,« pravi Janez Logar, vodja kranjske območn...

Nasveti / ponedeljek, 12. januar 2015 / 14:57

Bohinjska piramida

Rodica (1966 m) – Razgledna gora nad Ribčevim Lazom, ki je pozimi turnosmučarski raj. Tokrat se je bomo lotili s krplji. Visokogorje ima različno debelo snežno odejo, zato previdno.

Radovljica / ponedeljek, 12. januar 2015 / 14:48

Žrtve nasilja se sramujejo svoje nemoči

Ne le fizično nasilje, tudi zasmehovanje, poniževanje, socialna izolacija, ščuvanje drugih in nadlegovanje prek spleta so oblike nasilja, s katerimi se srečujejo številni otroci in mladostniki.

Kronika / ponedeljek, 12. januar 2015 / 14:32

V zapor zaradi udarca

Kranjsko sodišče je na leto dni zapora obsodilo Matevža Logarja iz Podvrha, ker je fizično napadel inšpektorja za okolje in prostor. Njegov oče Dušan je zaradi izrečenih groženj prejel pogojno kazen....