Gradbišče še sameva
Čeprav je Upravna enota Kranj konec prejšnjega meseca potrdila gradbeno dovoljenje na tako imenovani Pintarjevi zelenici pred blokom na Mrakovi 1, so se stanovalci pritožili, zato se gradnja ne sme nadaljevati.
Kranj – Prejšnji mesec je minilo leto dni, odkar so na zelenici pred blokom Mrakova 1 v Kranju zahrumeli gradbeni stroji, gradbinci so požagali drevje, z bagri izruvali naprave za sušenje perila in uničili zasajeno cvetje. Ob bloku so izkopali zemljo, na majhni zelenici, ki so jo stanovalci kasneje poimenovali kar Pintarjeva zelenica (kupil jo je podjetnik Erazem Pintar), pa naj bi zraslo kar pet vrstnih stanovanjskih hiš. Prebivalci sosednjih blokov, zlasti Mrakove 1 ter Mlakarjeve 1 in 2, ki so 45 let prebivali v urejenem naselju, so nejevoljni spremljali hrumenje strojev in tresenje blokov, predvsem pa so bili začudeni, ker – kot neposredni mejaši – niso bili stranka v postopku pri izdaji gradbenega dovoljenja. Zato so s posredovanjem sostanovalke in hkrati odvetnice Jelke Sajovic pri UE Kranj vložili predlog za obnovo postopka izdaje gradbenega dovoljenja in dobili sklep, da so stranka v postopku. Investitor se je pritožil na Ministrstvo za okolje in prostor, vendar je bila njegova pritožba zavrnjena. Tako se je postopek za izdajo gradbenega dovoljenja obnovil, konec marca pa je UE Kranj znova izdala odločbo, da gradbeno dovoljenje ostane v veljavi.
»Občini zelo zamerimo, da se niso zavzeli za nas, da naš problem nikogar ne zanima. Dejstvo je, da UE Kranj pri izdaji dovoljenja ni upoštevala veljavnega Prostorsko ureditvenega plana (PUP), kar pomeni, da naj bi se gradilo na nam pripadajočem funkcionalnem zemljišču. Ker vse kaže, da pri tem gre za začetek poskusov pozidave zelenic v KS Vodovodni stolp, saj so praktično vse pokupili prekupčevalci, ni nikjer več mogoče postaviti parkirišč in tudi ne organizirati zbirališča odpadkov,« opozarja predstavnik prizadetih stanovalcev Peter Colnar, njegovo skrb pred pozidavo pa je potrdil tudi predsednik KS Vodovodni stolp Ludvik Gorjanc. Kot je povedala Jelka Sajovic, so se zato v začetku tega tedna že pritožili na Ministrstvo za okolje in prostor, minister Karl Erjavec pa je obljubil tudi pogovor s stanovalci. Ti so tudi prepričani, da bi na občini s sprejetjem odloka, da na parcelah, kjer stojijo večstanovanjski objekti, ki jim ni določeno pripadajoče zemljišče k stavbi, ni dovoljena gradnja, dokler je v postopku uveljavljanje Zakona o vzpostavitvi etažne lastnine, lahko olajšali problem in predvsem poskrbeli, da se podobna napaka pri izdaji gradbenega dovoljenja ne bi več ponovila.