Hekerji okradli »kranjski« Bitstamp
Mlada Kranjčana Nejc Kodrič in Damijan Merlak sta v nedeljo doživela neprijeten vdor v njuno borzo bitnih kovancev Bitstamp. Hekerji so borzi izmaknili za 4,4 milijona evrov navidezne valute.
Kranj – Slovensko-angleško borzo bitnih kovancev Bitstamp v lasti Kranjčanov Nejca Kodriča in Damijana Merlaka, ki ju je revija Manager lani prvič uvrstila na lestvico najbogatejših Slovencev (na 43. mesto s po 23 milijoni evrov premoženja), je konec prejšnjega tedna doletel vdor hekerjev, ki naj bi po podatkih Bitstampa z njihovih strežnikov ukradli okoli 19 tisoč bitnih kovancev (bitcoinov) v skupni vrednosti približno 4,4 milijona evrov. Vse od nedeljskega hekerskega vdora naprej je borza zaprta, saj bi se s strežnikov po besedah Merlaka z nadaljevanjem obratovanja brisale pomembne sledi, ki zanimajo preiskovalce. V Bitstampu še zagotavljajo, da naj bi hekerji ukradli le »majhen delež« vseh bitnih kovancev, saj je glavnina vse bolj priljubljene navidezne valute varno shranjena na računalnikih, ki niso povezani z internetom. Obenem še zagotavljajo, da imetniki bitcoinov zaradi spletne tatvine ne bodo oškodovani.
V Bitstampu se v zadnjih dneh trudijo, da bi menjalnico kmalu spet odprli. »V celoti obnavljamo naš sistem od temeljev naprej, da bodo lahko stranke spet uporabljale Bitstamp s polnim zaupanjem,« je tako v sredo tvitnil Nejc Kodrič in napovedal odprtje borze v roku 48 ur.
Kodrič in Merlak sta Bitstamp ustanovila leta 2011, kasneje pa sta sedež podjetja iz Kranja prenesla v London, menda pa že razmišljata o selitvi v Luksemburg. V začetku lanskega leta je Bitstamp na račun propada japonske borze MT Gox, do tedaj največje menjalnice bitnih kovancev na svetu, iz katere so spletni kriminalci ukradli kar za pol milijarde dolarjev bitnih kovancev, veljal celo za največjo tovrstno borzo na svetu, trenutno pa je s šestodstotnim deležem na tretjem mestu. Digitalna valuta bitcoin se vse bolj uveljavlja, saj plačila z navidezno valuto sprejema vedno več uveljavljenih podjetij, med drugim tudi Microsoft. Vrednost bitnega kovanca je decembra 2013 znašala rekordnih 1100 dolarjev, danes pa se giblje okoli 270 dolarjev.