
»Razvijamo tisto, kar radi delamo«
Aktualni in prihodnji podjetniki, udeleženci projekta Podjetno v svet podjetništva, so se družili 17. 12. ob 17.12. Takole so sklenili: »Vsaka ideja ima svojo zvezdo in lahko zažari na nebu – kot zvezda. Vsaka ideja ima možnost, da tam tudi ostane in razsvetljuje podjetniško nebo.«
Kranj – Podjetno v svet podjetništva (PVSP) je nacionalen projekt, ki ga izvajajo regionalne razvojne agencije in ga koordinira Regionalni center za razvoj iz Zagorja. Sofinanciran je s sredstvi Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Letos se bo v okviru PVSP v podjetniških delavnicah zvrstilo že 360 mladih brezposelnih visoko izobraženih oseb, ki svojo prihodnost povezujejo z razvojem lastne podjetniške ideje in podjetja. Na Gorenjskem, kjer se je v projekt pri Regionalni razvojni agenciji Gorenjske decembra vključila že peta skupina udeležencev, je za vse dosedanje udeležence zaznana 70-odstotna uspešnost; ta se ocenjuje na osnovi spremljanja udeležencev eno leto po zaključku vključitve v projekt. Projekt PVSP je bil oktobra na natečaju »Kaj pa je bilo z evropskim denarjem narejeno zate, za tvoj kraj?« izglasovan tudi za najuspešnejši projekt, sofinanciran iz evropskih sredstev.
Kot so povedali pri Regionalni razvojni agenciji Gorenjske, je cilj projekta zagotavljanje podpore mladim z višjo in visoko izobrazbo zlasti v obliki usposabljanja, ustvarjanja novih delovnih mest v podjetništvu ter razvoj podjetništva. Udeleženci PVSP, ki se prek regionalnih razvojnih agencij vključujejo v skupinah po deset, so deležni štirimesečnega podjetniškega usposabljanja, s katerim pridobijo ustrezno znanje, ki je potrebno za identifikacijo in razvoj podjetniške ideje, njeno izvedbo v praksi ter za vodenje podjetja; tako se lahko mladi samozaposlijo, zaposlijo v lastnem podjetju ali pri drugem delodajalcu. Za čas usposabljanja so redno zaposleni in prejemajo plačo v višini minimalne plače in nadomestila, ki pripadajo delavcu po veljavni delovnopravni zakonodaji.
Med podjetniškimi zvezdami
Tržičanka Iris Šober je že končala izobraževanje. Diplomirana komunikologinja in pedagoginja se ukvarja s komunikacijskimi treningi, treningi socialnih veščin, sprostitvenimi delavnicami, učno pomočjo. »V projektu PVSP vsi razvijamo tisto, kar radi delamo. Gre za zelo intenzivno izobraževanje, za prijavo je bil javen razpis. V vsakem razpisanem terminu iz vsake regije izberejo deset najboljših poslovnih idej,« je razložila Iris Šober. Radovljičanka Špela Magister, doktorica biomedicine, specialistka za imunski sistem, se je prav tako izobraževala v tem programu. Predava podjetnikom o zdravi hrani z biomedicinskega vidika, povezuje znanost z vsakodnevno prehrano. Kranjčanka Maja Klemenčič je povedala, da se je pridružila očetu, ki se ukvarja z ročno struženimi unikatnimi izdelki iz lesa in načrtuje, da se bo s tem ukvarjala tudi v prihodnosti. S projektom PVSP je šele začela, pričakuje ustrezno znanje iz abecede podjetništva. Še mnogo mladih podjetniških zvezd je bilo na nedavnem srečanju, ki so se predstavili s svojo podjetniško idejo, denimo Maruša Štibelj z nostalgičnimi kolaži in ilustracijami, Alenka Kuerner s kreativnimi rešitvami pri razvijanju blagovnih znamk, pa delovna terapevtka in predavateljica Petra Čelik, avtorica knjig z vajami za krepitev spomina ...
Zunanji mentor v procesu izobraževanja je uspešen podjetnik Marko Lotrič. »Z udeleženci predelamo veliko različnih možnosti in spoznamo poslovne ideje, pomembna pa je njihova samoiniciativa. Meni je pomembno tudi, da jim vlijem samozavest, da jim že na začetku dvignem moralo in da v skupini znajo sodelovati. Ogledalo programa pa so zaposlitve,« je povedal Lotrič, ki se je za mentorstvo odločil zato, ker je na svoji poslovni poti srečal veliko dobrih ljudi, ki so mu pomagali. »Prav se mi zdi, da to na nek način vrnem družbi. Vse preveč mladih je danes brezposelnih in to ubija njihovo mlado dušo,« je pojasnil.
»Izobraževanje poteka v skladu s pričakovanji, predavajo nam ljudje, ki so že uspeli, ki znajo predati svoje izkušnje. Meni npr. pri samostojnem podjetništvu manjka še en korak, to je celostna grafična podoba,« je sklenil Matej Tonejec, ki je z izobraževanjem začel decembra, ukvarja pa se z zeliščarstvom.