
Vlomilci pogosto v Žireh
Število vlomov in tatvin je na območju občine Žiri v porastu, vseeno pa na Policijski upravi zagotavljajo, da zaskrbljenost med prebivalci ni potrebna. Svetujejo samozaščitno ravnanje.
Žiri – »V zadnjih tednih je bilo zelo veliko vlomov in kraj v našem malem mestu. Med ljudmi zdaj krožijo različne informacije o tem, da naj bi dobili vlomilce,« se je pred dnevi na naše uredništvo obrnil bralec iz Žirov in dodal, da je pogostost vlomov vnesla kar precej strahu med prebivalce. Na Policijski upravi Kranj so pojasnili, da so škofjeloški policisti na območju občine Žiri letos obravnavali deset vlomov v stanovanjske hiše, en vlom v poslovni objekt in sedem tatvin, kar je več kot kot lansko leto, ko so obravnavali »le« poskus vloma in pet tatvin.
»Iz bivalnih objektov sta bila večinoma odtujena denar in zlatnina, iz poslovnega objekta pa manjši predmeti. Glede nekaterih obravnavanih premoženjskih kaznivih dejanj na območju Žiri policisti sicer še intenzivno zbirajo obvestila, so pa letos zaradi kaznivih dejanj obravnavali že več oseb,« je na naše poizvedovanje odgovoril Bojan Kos s Policijske uprave Kranj.
»Statistično so vlomi v porastu, stanje pa ni zaskrbljujoče. Za celotno območje Policijske postaje Škofja Loka te številke predstavljajo manjši delež vseh obravnavanih zadev,« pomirja Kos. Škofjeloški policisti so namreč letos na območju policijske postaje, ki zajema občine Škofja Loka, Železniki in Žiri, obravnavali 149 vlomov in jih približno tretjino že preiskali. Vlomi se pojavljajo preko celega leta, res pa je, da jih je bilo v zadnjem obdobju nekaj več na območju Žirov.
V stanovanja ali hiše storilci največkrat vlomijo z lomljenjem ključavnice, z uporabo vzvoda oziroma »pajserja«, s katerim vlomilec ukrivi vratno krilo in podboj vrat, ter z naviranjem in razbijanjem oken, ki tudi sicer omogočajo najlažji vstop v stavbo, pojasnjuje Kos. Šibke točke na stanovanjskih hišah so zlasti okna in balkonska vrata ter vrata hiše in garažna vrata, privlačna pa so tudi okna, odprta na zračenje, in druge odprtine, ki jih storilci lahko izkoristijo za nedovoljen vstop v objekt, dodaja. »Storilci odnašajo zlasti denar, dokumente, bančne kartice, nakit in tehnično opremo. Koliko odtujijo, je odvisno predvsem od časa, ki ga imajo na razpolago, in varnostnih sistemov v objektu,« je povedal. Zaradi večje aktivnosti vlomilcev je PU Kranj pripravila tudi preventivno obvestilo o samozaščitnem obnašanju ljudi, ki je objavljeno na občinski spletni strani.