Podjetja bodo zaposlovala
Stopnja registrirane brezposelnosti na Gorenjskem je najnižja v Sloveniji. Število zaposlitev se je letos povečalo, nekatera podjetja pa so že napovedala večje število novih sodelavcev tudi za leto 2015.
Kranj – Število brezposelnih je na Gorenjskem najnižje v državi. Septembra je stopnja registrirane brezposelnosti znašala 8,6 odstotka (za primerjavo: v Sloveniji je v povprečju znašala 12,3 odstotka, največja pa je bila v Murski Soboti, kar 17,2-odstotna). O dogajanju na trgu dela smo se pogovarjali z Dubravko Furar, namestnico direktorja Območne službe Zavoda RS za zaposlovanje Kranj.
Koliko ljudi se je na Gorenjskem letos prijavilo na zavod in kaj je bil glavni razlog?
»Novembra je bilo brez dela 7834 oseb, kar je za deset odstotkov manj kot novembra lani. V obdobju od januarja do novembra 2014 se je v evidenco brezposelnih na novo prijavilo 8058 oseb, kar je za 666 oseb oziroma 7,6 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Med novo prijavljenimi je bilo 1563 iskalcev prve zaposlitve, 205 oseb, ki so delo izgubile zaradi stečaja oziroma likvidacije podjetja, 1261 oseb, ki so bile opredeljene kot trajno presežni delavci, ter 3779 oseb, ki se jim je izteklo delovno razmerje za določen čas.«
V katerem gorenjskem uradu za delo je brezposelnost najvišja?
»Najvišja stopnja registrirane brezposelnosti je na Uradu za delo Tržič – 11 odstotkov, kar pa je še vedno pod slovenskim povprečjem. Sledi Urad za delo Jesenice – 9,9 odstotka, Urad za delo Kranj – 8,9 odstotka, Urad za delo Radovljica – 8,1 odstotka, najnižja stopnja pa je na Uradu za delo Škofja Loka – 6,7 odstotka (gre za podatke za mesec september).«
V katerem uradu za delo se je v zadnjem času na novo prijavilo največ brezposelnih oseb?
»V novembru se je v evidenco Območne službe Kranj prijavilo 731 oseb, največ v Kranju – 272, 158 oseb v Radovljici, 146 oseb na Jesenicah, 111 v Škofji Loki in 44 v Tržiču.«
Kako pa je z možnostmi novih zaposlitev, kakšen je odliv iz brezposelnosti?
»Število oseb, ki so se odjavile iz evidenc iz razloga, ki pomeni zaposlitev, je bilo v obdobju od januarja do novembra 5746. Največ odliva v zaposlitev je bilo na Uradu za delo Škofja Loka, največ pa se je zaposlovalo v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu, izobraževanju, trgovini, vzdrževanju in popravilih, gostinstvu, poslovnih dejavnostih, prometu in skladiščenju, zdravstvu in socialnem varstvu.«
Kako kažejo trendi za leto 2015; se obetajo kakšni novi stečaji oziroma prilivi v brezposelnost ali se stanje vendarle izboljšuje?
»Večjega priliva v evidenco ne pričakujemo. Tako kot vsako leto se v decembru na zavod prijavljajo delavci iz gradbenih panog in nekaterih proizvodnih dejavnostih po poteku pogodb za določen čas. Zaradi sezonske narave dela v gradbeništvu se te osebe vračajo ponovno v zaposlitev k znanemu delodajalcu. Stanje registrirane brezposelnosti na Gorenjskem je najnižje v Sloveniji, posledično se je letos tudi povečalo število zaposlitev. Upamo, da se bo ta trend tudi v prihodnjem letu nadaljeval, vse pa je seveda odvisno od gospodarstva. Nekatera podjetja so že napovedala večje število novih sodelavcev za leto 2015. Sodelavci Pisarne za delodajalce na Območni službi Kranj sodelujejo s temi delodajalci. Prav hitra odzivnost in kvaliteta storitev bo tem delodajalcem zagotovila ustrezne in motivirane kandidate za razpisana delovna mesta.«