Slabe napovedi za pravosodje
Janez Janša še ni niti dobro stopil na prostost, ko je slovenskemu pravosodju poslal naslednje sporočilo: »Sodba v zadevi Patria je le ena izmed tisočih krivičnih sodb, ki so jih v zadnjih desetletjih izrekla slovenska sodišča. Niso vsi sodniki slabi, ne sodijo vsi krivično. A načrtno se je gojila negativna selekcija. Bolj je nekdo sodil krivično, višje je priplezal po sodni hierarhiji. Zaradi tega je zahteva, da se sodstvo prečisti, da sodijo tisti, ki niso kršili človekovih pravic, ena temeljnih.« Ob tej izjavi sem se spomnil na intervju mariborskega aktivista Branka Gerliča v Večeru (11. avgusta 2014), v katerem je dejal: »Janša je relativno pošten. On ti pove, da te bo uničil in te uniči. Pahor ti pa ne pove, ampak te ravno tako uniči.«
V meritvah javnega mnenja, ki so jih na začetku decembra naredili pri dnevniku Delo, je Janševa stranka SDS že prehitela SMC, saj bi SDS v tem trenutku volilo 13,7 odstotka volivcev, SMS pa 12,4 odstotka. Ne pozabimo, da je stranka Mira Cerarja na volitvah dobila 34,5 odstotka glasov, po volitvah je njena priljubljenost poskočila, potem pa je začela padati. Cerarju so se namreč kar po vrsti začele dogajati afere. Najprej ga je zapustil Bojan Dobovšek, potem mu je v Mariboru iz stranke izstopilo 41 članov, nato je nastal problem z mariborskim županom, če naštejemo le nekatere najbolj izpostavljene. Afere pa se kar ne nehajo. Vlada, ki naj bi imela svoje temelje ravno v morali, etiki in strokovnosti, recimo zdaj za veleposlanika v Vatikan pošilja človeka, ki ne zna italijansko.
Miro Cerar s svojim vladanjem vse bolj spominja na Boruta Pahorja, ki se je tudi vrtel v začaranem krogu in bil predvsem ujetnik Janeza Janše. Miro Cerar se je kot velik pravni strokovnjak ves čas skušal držati zakonov in zakonitosti, potem pa se mu je ravno na tem področju zgodila največja katastrofa. Ustavno sodišče je prekinilo izvajanje zaporne kazni za Janeza Janšo in s tem prisolilo krepko zaušnico parlamentu, še posebej pa vsem pravnikom, ki so v njem. Ne smemo namreč pozabiti, da je v tej sestavi parlamenta med poslanci rekordno število pravnikov. Teh je kar 12 oziroma 13 odstotkov vseh poslancev. Pomemben podatek je tudi, da je ustavno sodišče svojo odločitev sprejelo soglasno, kar ji daje toliko večjo težo. Dva nekdanja ustavna sodnika Lojze Ude in Tone Jerovšek ob tem menita, da začasna odločitev ustavnega sodišča lahko napoveduje ugodno rešitev za Janšo tudi v dokončni odločitvi.
Slovenski sodniki, ki so 176 dni Janeza Janšo mleli v svojih pravosodnih mlinih, so verjetno zelo zaskrbljeni. Že takrat, ko se je Janšev primer pojavil pred njimi, so se kar po vrsti podajale zahteve za izločitev z ene in druge strani, zdaj pa nad njimi visi še napoved čistk, in to s strani človeka, ki se znova vzpenja proti oblasti. Pri tem mu gre na roke prav vse. Tudi kriza, saj so mnogi prepričani, da nas lahko iz nje reši samo trda roka. Da o tem, koliko ljudi se je prepoznalo v tisoč krivičnih sodbah, niti ne govorimo.