Vsako delo šteje
Vlada je minuli četrtek sprejela predlog zakonske spremembe na področju študentskega dela in zaposlovanja mladih za nedoločen čas. Pri tem je bil eden ključnih ciljev zmanjšati brezposelnost in prekernost dela med mladimi.
Kranj – Na področju študentskega dela se spreminja zakon za uravnoteženje javnih financ. Uveljavlja se načelo »vsako delo šteje«, ki z vključitvijo v sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja ter zdravstvenega zavarovanja prinaša socialno in ekonomsko varnost vseh, ki to delo opravljajo, hkrati pa prinaša primerljivejše obremenitve vseh oblik dela. Posredno pa se pri tem zasleduje tudi načeli medgeneracijske solidarnosti in socialne države, so poudarili pri ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Na področju zaposlovanja mladih za nedoločen čas pa je vlada še za eno leto podaljšala možnost uveljavljanja začasne spodbude za zaposlovanje mlajših brezposelnih oseb.
Osnovni mehanizmi študentskega dela se s predlogom zakona ne spreminjajo, so poudarili pri ministrstvu. Študentsko delo bo tudi v prihodnje potekalo preko študentskih servisov na podlagi napotnice. Po vzoru minimalne plače so določili minimalno urno postavko v višini 4,5 evra bruto oziroma 3,8 evra neto. Od zneska na napotnici se bodo plačevali prispevki delojemalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje dijaka oziroma študenta v višini 15,5 odstotka. Delodajalci pa bodo na znesek na napotnici plačali prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 8,85 odstotka, prispevek za zdravstveno zavarovanje v višini 6,36 odstotka ter prispevek za poškodbe pri delu in poklicne bolezni v višini 0,53 odstotka. Od študentskega dela se plačuje tudi koncesijska dajatev v višini 16 odstotkov (po 1. januarju 2016 9,59 odstotka) in dodatna koncesijska dajatev v višini dveh odstotkov. Sredstva iz koncesijske dajatve se bodo tudi v prihodnje namenjala za štipendije, delovanje Študentske organizacije Slovenije in stroške organizacij za posredovanje. »Kljub vključitvi prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter prispevkov za zdravstveno zavarovanje ob sorazmernem zvišanju stroškov začasnega in občasnega dela dijakov in študentov bo začasno in občasno delo dijakov in študentov tudi v prihodnje ostalo ena najcenejših oblik dela na trgu,« so še poudarili na ministrstvu.