Kako daleč je Bližnji vzhod
Glasova preja je v četrtek prvič potekala v hotelu Azul v Kranju. Ob temi Zahod in muslimanski svet smo gostili odličnega poznavalca islama in političnih razmer v islamskem svetu dr. Primoža Šterbenca.
Kranj – Glasovo prejo, stošestnajsto po vrsti, smo tokrat posvetili aktualni temi odnosov med zahodnim in muslimanskim svetom. Konflikt med njima traja od križarskih vojn, v prejšnjem stoletju se je ta stopnjeval, v zadnjih letih pa se je njuno zemeljsko sobivanje nadalje radikaliziralo. Kot kaže, konflikt svoj vrhunec zagotovo pa nove razsežnosti dobiva v ustanovitvi Islamske države na ozemlju Iraka in Sirije. Naš tokratni sogovornik je bil strokovnjak za mednarodne odnose, izjemen poznavalec islama kot religije ter izjemni analitik aktualnih političnih razmer v muslimanskem svetu dr. Primož Šterbenc.
S sogovornikom Miho Nagličem sta poslušalstvo v prvem delu pogovora popeljala v zgodovino islama, Šterbenc je govoril o njegovih razlikah in podobnostih s krščanstvom, o konfliktih med njima, pojasnil je razlike med obema različnima »smerema«, prevladujočih sunitih in manjšinskih šiitih, zakaj v muslimanskem svetu poteka spor tudi med njima. V podtonu pa je poslušalcem ponudil razmislek o tem, v kaj zahodni svet vodita plutokracija in neoliberalistična doktrina. V razrešitev konflikta z islamom zagotovo ne.