V vojašnici odmeva otroški vrišč
Zaradi prenove stavbe vrtca na Bledu so se zadnji teden avgusta otroci in vzgojiteljice blejskega vrtca za nekaj mesecev preselili v prostore vojašnice Boštjana Kekca na Bohinjski Beli.
Bohinjska Bela – »Vojašnica je ta čas gotovo bolj živa, predvsem zaradi otroškega smeha, včasih pa tudi joka,« se je ob vprašanju, kako so otroci spremenili vojaški vsakdan v vojašnici, nasmehnil poveljnik 132. gorskega polka, podpolkovnik Robert Klinar. Ob prošnji, ki so jo prejeli s strani uprave vrtca in blejske občine, da bi jim v času prenove zagotovili nadomestne prostore za vrtec, niso veliko pomišljali, je zagotovil. »S tem smo dokazali, da Slovenska vojska ni zaprta organizacija, ampak smo tudi vojaki del civilne družbe in da je skrb za naše ljudi na prvem mestu. Čutili smo se dolžni pomagati,« je poudaril Klinar.
V vojašnico na Bohinjski Beli so tako zadnji teden v avgustu preselili vseh 16 vrtčevskih oddelkov, to je 270 otrok. »Brez pomoči vojakov bi bilo to precej težje izvesti,« ne skopari s pohvalami na račun vojakov ravnateljica Vrtca Bled Andreja Novšak, ki je vodstvu vojašnice neizmerno hvaležna, da so jih bili pripravljeni sprejeti. Na Bledu, priznava, bi težko našli tako veliko stavbo, v katero bi lahko preselili vse otroke. Izbira vojašnice se je izkazala za optimalno rešitev. Prav v času, ko naj bi preselili otroke, se je namreč izpraznila ena od stavb, ker se dobršen del vojakov udeležuje operacije kriznega odzivanja na Kosovu. Vse prostore so tako lahko prilagodili vrtčevskim otrokom, obenem pa lahko nemoteno izvajajo svoj program. Na račun sobivanja z vojaki, je prepričana Andreja Novšak, so ga celo obogatili. »Vojaki namreč predstavljajo zelo pozitiven zgled pri našem projektu Zdravi v naravi, prav tako imamo letos poudarjene smernice skrb za sočloveka, kar nam prav tako ves čas nazorno kažejo.« Otroci pa imajo tako možnost tudi neposredno spoznati poklic vojaka. »Zelo jih občudujejo in spoštujejo, kar je posledica ravnanj vojakov,« je poudarila Andreja Novšak in dodala, da se bo to zagotovo zelo globoko usedlo v njihovo podzavest. »Prepričana sem, da se bo kdo odločil za vojaški poklic,« se nasmeje. Zato se ne gre čuditi, če je večina otrok na naše vprašanje, kakšni se jim zdijo vojaki, odgovorila, da so zelo prijazni. »Rad bi bil tak kot oni,« nam je zaupal petletni Kris, ki jih vsako jutro občuduje pri telovadbi. Tineta pa je najbolj navdušilo, da imajo zdaj v vrtcu tako veliko igralnico.
Čeprav notranjost objekta ta čas prav nič ne spominja na vojašnico, saj so hodniki polni otroških stvari, stene in okna pa krasijo pisane risbice, pri gibanju v vojašnici vseeno veljajo posebni pogoji, je pojasnil Klinar. »Da bi zagotovili čim večjo pretočnost, obenem pa zadostili varnostnim standardom, smo vsem staršem razdelili magnetne kartice, s katerimi lahko vstopajo v vojašnico. Imajo jih tudi vsi zaposleni.« Znotraj vojašnice zdaj velja tudi poseben prometni režim, saj so otrokom morali zagotoviti varne pešpoti. Vsa potencialno nevarna mesta, je še dodal, pa so zavarovali s protipoplavnimi vrečami, da so otrokom uredili tudi varno zunanje igrišče.