Če že upokojeni kmet opravlja le osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnost, ni bojazni, da ostane brez pokojnine.

Upokojeni kmet lahko pokojnino tudi izgubi

Če že upokojeni kmet ob izpolnitvi zakonsko določenih pogojev spet pridobi lastnost zavarovanca, mu zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje preneha izplačevati pokojnino ali mu jo izplačuje le sorazmerni del.

V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije so pojasnili, da se že upokojenemu kmetu preneha izplačevati pokojnina, če ponovno začne opravljati drugo ali dopolnilno dejavnost, če dohodek iz te dejavnosti skupaj z dohodkom iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti presega dohodkovni prag, ki trenutno znaša 4894,06 evra na leto, če ni starejši od 63 let in je zdravstveno sposoben. Če se torej upokojenec ukvarja zgolj z osnovno kmetijsko in osnovno gozdarsko dejavnostjo, »odvzem« pokojnine ne glede na starost in dohodek kmeta ni možen. V primeru, da kmet poleg osnovne opravlja še drugo ali dopolnilno dejavnost, pa je »odvzem« pokojnine odvisen od starosti in zdravstvene sposobnosti kmeta ter višine dohodka.

Kranj – V uredništvo Gorenjskega glasa smo prejeli pismo enega od gorenjskih kmetov. Takole piše: »Lani sem se upokojil, prejemam že pokojnino, a formalno sem še vedno lastnik in go­spodar na kmetiji. Zaradi različnih govoric, ki jih slišim na terenu, me skrbi, kaj bo z mojo pokojnino. Sprašujem, ali mi država pokojnino zato, ker sem še vedno lastnik in gospodar, lahko zmanj­ša ali celo začasno (dokler bom še gospodar in lastnik) ukine. Zanima me, kaj določajo predpisi glede prejemanja pokojnine za primere: prvič – če je kmetija obdavčena na podlagi katastrskega dohodka, drugič – če mora kmetija voditi knjigovodstvo in je torej obdavčena na podlagi dejanskega dohodka, in tretjič – če se kmetija poleg osnovne kmetijske in gozdarske dejav­nosti ukvarja še z dopolnilno dejavnostjo.«

Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije so pojasnili, da je v primerih, ko se je kmet že upokojil, treba upoštevati zakonske določbe, ki urejajo ponoven vstop v obvezno zavarovanje. Zakon namreč določa, da uživalec staros­tne, predčasne, vdovske in družinske pokojnine, ki začne ponovno delati ali opravljati dejavnost, znova pridobi lastnost zavarovanca in se mu pokojnina v tem času ne izplačuje. Kmet pridobi lastnost zavarovanca le v primeru, če na kmetiji začne opravljati drugo ali dopolnilno dejavnost in njegov dohodek iz te dejavnosti skupaj z dohodkom iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti presega dohodkovni pogoj (60 odstotkov povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji), ni starejši od 63 let in je zdravstveno sposoben za opravljanje kmetijske dejavnosti. Če že upokojeni kmet preseže dohodkovni pogoj in ni starejši od 63 let, se mu z dnem pridobitve lastnosti zavarovanca preneha izplačevati pokojnina. V primeru, da začne opravljati dejav­nost v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega oz. zavarovalnega časa, je upravičen do izplačila sorazmernega dela pokojnine – od 12,5 do 50 odstotkov. Sprememba ugotavljanja davčne osnove (torej prehod od obdavčitve na po­dlagi katastrskega dohodka k obdavčitvi na podlagi dejanskega dohodka) ne šteje za začetek opravljanja nove dejavnosti in nima vpliva na izplačevanje pokojnine.

Na zavodu opozarjajo, da je avgusta začela veljati nova uredba o dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, ki je s se­znama dovoljenih dejavnosti črtala dejavnost pridobivanja in prodaje energije iz obnovljivih virov. Po novem se ta dejavnost šteje kot pridobitna dejavnost, zato jo morajo kmetije najpozneje do 1. januarja 2016 organizirati v okviru družbe z omejeno odgovornostjo (d. o. o.) ali jo opravljati kot samostojni podjetnik (s. p.). Če je kmetija za naložbo prejela denar iz programa razvoja podeželja in ji do 1. januarja 2016 še ne bo potekla petletna obveznost iz odločbe o pravici do sredstev, bo morala opravljanje dopolnilne dejavnosti uskladiti z uredbo najkasneje v 60 dneh po poteku petletne obveznosti. »S tem, ko dejavnost pridobivanja in prodaje energije iz obnovljivih virov na kmetiji pridobi naravo pridobitne dejavnosti, je obvezna vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje,« dodajajo v zavodu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / četrtek, 18. november 2021 / 23:44

Koncert učiteljev glasbene šole

V Glasbeni šoli Jesenice so pripravili že osemnajsti Koncert učiteljev, na katerem je nastopilo dvaindvajset učiteljev.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Sto deset let šolstva na Primskovem

Kranj - Letošnje leto je jubilejno leto šolstva na Primskovem pri Kranju, saj mineva 110 let, kar je prvič zazvonil šolski zvonec. Obenem je to tudi 30. rojstni dan Osnovne šole...

Šport / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Šestkrat prek 200, padec Gruberja

V Planici so danes, v sredo, preizkusili letalnico, najdaljši polet pa je uspel Norvežanu Johanu R. Evensenu.

Kranj / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Uživajo tudi v svetu pod vodo

Društvo za podvodne dejavnosti Kranj je eno najstarejših v Sloveniji, saj letos praznujejo že 35 let delovanja, člani pa so predvsem ljubitelji vode, podvodnega sveta in narave.

Splošno / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Vitamini in minerali

Strokovnjaki danes opozarjajo pred pretirano uporabo vitaminov in mineralov skozi daljši čas, ker lahko takšna raba celo ogroža zdravje ljudi.

Splošno / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Natančno preverite podatke informativnega izračuna

Po novem bodo zavezanci za dohodnino do konca maja prejeli informativni izračun. Če ne bodo odkrili napak, je zgodba z dohodnino za letos zaključena.