Priznanja najboljšim inovacijam
»Kakovost slovenskega inoviranja je iz leta v leto boljša,« je ena od ugotovitev letošnjega Slovenskega foruma inovacij, na katerem sta bili nagrajeni tudi dve gorenjski družbi – Domel in Helios.
Ljubljana – Javna agencija SPIRIT Slovenija je s finančno podporo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo letos že devetič zapored organizirala Slovenski forum inovacij, ki se je v sredo in četrtek odvil v Cankarjevem domu.
Na forum je bilo letos prijavljenih 144 inovacij, ocenjevalna komisija, sestavljena iz 37 uglednih slovenskih strokovnjakov, pa je izbrala 47 najboljših, ki so se javnosti predstavili na posebni razstavi. Na njej so tako sodelovali tudi nekateri Gorenjci: Jure Miklavčič iz Domžal s svojo inovacijo za varčevanje z vodo, podjetje M Sora iz Žirov s pasivnim oknom iz termično modificiranega lesa, podjetje A&M projekt z Bleda z didaktičnima projektoma Učim se brati in Črv za poštevanko, Razvojni center Jesenice in Acroni z oklepno pločevino za potrebe Nata, RCJ z večnamenskim čolnom Optiwave 575, podjetje Lotrič Meroslovje iz Selc s postopkom kalibracije koničnih navojev, Acroni s celovito modernizacijo valjavskega ogrodja in nadgradnjo modelov valjanja, domžalski Helios z novo generacijo protikorozivnega premaza na vodni osnovi ter Domel iz Železnikov z EC puhalom Ultimate 1000.
Med izbranimi inovacijami so devet najboljših nagradili. Priznanje za eno od treh najboljših inovacij, ki so dosegla največje število točk, so prejeli v Heliosu za novo polimerno vezivo za vodni avtoreparaturni sistem, ki med drugim omogoča regulacijo viskoznosti in drugih tokovnih lastnosti premazov ter znižuje količine škodljivi hlapov ob nanašanju. Pet inovacij je prejelo posebna priznanja, med njimi tudi družba Domel za najbolj inovativni poslovni model, in sicer za puhalo za visokotemperaturne gorivne celice SOFC Blower, ki tehta trikrat manj kot konvencionalne rešitve, učinkovitost pretoka pa je bistveno boljša.
V sklopu foruma, ki se ga je po ocenah organizatorjev udeležilo okoli tisoč obiskovalcev, je potekalo več kot dvajset predavanj in predstavitev z aktualnimi vsebinami, združenje ASI Aktivni slovenski inovatorji pa je podelilo štiri plakete častnim članom, ki so namenjene uspešnim in prepoznavnim inovatorjem. Prejel jo je tudi Peter Slatnar iz Cerkelj.