Kultura, glasba in zgodovina

Festival Radovljica se letos začenja v soboto, 8. avgusta, trajal pa bo do nedelje, 23. avgusta. Z letošnjim dogajanjem bo festival dopolnil triintrideset let.

Radovljica – Na njem se prepletajo kultura, glasba in zgodovina. V osnovi je Festival Radovljica zvest stari glasbi. Prvotno so bili vsi koncerti v Radovljici, v zadnjih letih pa festival gostuje tudi v Velesovem pri Cerkljah.

Letošnji program ima po besedah umetniškega vodje festivala Domna Marinčiča največji časovni razpon doslej, saj sega od rekonstruirane izvedbe odlomkov iz Homerjeve Iliade v stari grščini ob spremljavi antičnega brenkala kitara do severnoameriške glasbe 19. stoletja na ustreznih zgodovinskih glasbilih. »Med tema točkama je kar 28 stoletij! To je povsem drugačna perspektiva, kakor jo ponujajo običajni koncerti klasične glasbe, pa tudi festivali stare glasbe se prepogosto osredotočajo na baročno glasbo, ker je všečna in poslušljiva.« Marinčič še doda, da za veliko večino nastopajočih na letošnjem festivalu velja, da spadajo med vodilne na svojem področju. Pri izboru nastopajočih pa precej upošteva to, kaj bi najraje slišal sam. Tudi ne sprejema ponudb, temveč sam poišče glasbenike. »Mislim, da večinoma organiziram koncerte, ki se sicer nikoli ne bi zgodili ali pa jih vsaj v Sloveniji ne bi nikoli slišali.«

Letos bo morda koga presenetil nastop družinskega tria Volk Folk iz Ilirske Bistrice, ki izvaja slovenske ljudske pesmi in plese kakor pred sto in več leti. »Ne smemo pozabiti, da smo v minulih letih v Radovljici slišali že tradicionalno švedsko glasbo, tarantele z juga Italije, starodavne skandinavske napeve, dalmatinsko klapsko petje, lani pa tudi ljudsko glasbo iz Bosne in Hercegovine. Bil je že skrajni čas za kvaliteten spored slovenske ljudske glasbe.«

Kot umetniški vodja veliko pričakuje od dveh solističnih recitalov, kjer boste lahko spoznali glasbo za renesančno lutnjo Poljaka Michala Gondke – eden najbolj fascinantnih glasbenikov, kar jih pozna, ter prisluhnili Leonu Berbenu iz Nizozemske. Zaigral bo na orgle v cerkvi Marijinega oznanjenja v Velesovem, ki so primerne za izvajanje Bachove glasbe. »Izvedel bo slavno zbirko Umetnost fuge v celoti in brez premora.«

V okviru festivala bo potekal tudi daljši tečaj za komorne zasedbe kljunastih flavt z Matejo Bajt, že šesto leto zapored pa festival ponuja delavnico za pevce: »Letos jo bo vodila slavna argentinska sopranistka Maria Cristina Kiehr, organiziramo pa tudi krajšo brezplačno delavnico s tremi britanskimi tenoristi, med katerimi sta dolgoletna člana legendarne vokalne skupine The Hilliard Ensemble.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / ponedeljek, 17. november 2014 / 11:17

Proračun varčevalno naravnan

Naklo – Občinski svetniki so na sredini seji sprejeli osnutek proračuna za Občino Naklo za prihodnje leto. Prihodkov bo za približno 6,2 milijona evrov, odhodkov za slabih 6 milijonov evrov. Višja...

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Poper(ček) v nosu

Test: Mercedes-Benz C 220 CDI T Avantgarde

Avtomobilizem / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Revoz zmanjšuje proizvodnjo

Zaradi poslabšanih razmer na vzhodnoevropskem avtomobilskem trgu, do katerega je prišlo v zadnjem obdobju, je tudi novomeški Revoz prisiljen prilagoditi obseg proizvodnje. Tako bodo v Renaultovi...

Kranj / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Nadarjeni in sočutni do okolja

Učenci miselnega krožka za nadarjene na Osnovni šoli Matije Čopa v Kranju so na dan jesenskega enakonočja posadili drevo in s tem simbolno začeli delo krožka v tem letu.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Za en dan sem postala učiteljica

Sem učenka srednje vzgojiteljske šole in za prakso sem dobila OŠ Stražišče.

Mularija / četrtek, 2. oktober 2008 / 07:00

Posadili so ameriški hrast

Osnovna šola Naklo sodeluje v mednarodnem projektu ENO, ki spodbuja mlade k saditvi dreves. Kot je povedala Barbara Vevar, so pred dvema letoma posadili hrast. Letos se mu je pridružil še...