Ključna je zgodnja diagnostika
Ustanovili Sekcijo za raka pljuč in organizirali okroglo mizo na temo Miti in dejstva o raku pljuč.
V novembru, mesecu ozaveščanja o raku pljuč, so pri Društvu onkoloških bolnikov Slovenije z okroglo mizo Miti in dejstva o raku pljuč želeli opozoriti na tega pogostega raka, ki je težko ozdravljiv, ima netipične simptome in bi se ga dalo z opustitvijo kajenja v večini primerov preprečiti. V Sloveniji odkrijejo že okrog 1300 novih primerov, deset odstotkov tudi pri nekadilcih. Poznavanje te oblike raka je slabo in tudi simptomi niso značilni, zaradi česar je treba vzpostaviti visoko raven ozaveščenosti tudi na primarni zdravstveni ravni, da bodo zdravniki ustrezno odreagirali in poslali v specializirane centre primere, ki potrebujejo hitro obravnavo. Le okrog 16 odstotkov raka pljuč odkrijejo v ozdravljivi fazi.
Strokovnjaki so podali pregled trenutnega stanja na področju odkrivanja in zdravljenja raka pljuč in predstavili postopke diagnostike, zdravljenja (kirurgija, radioterapija in kemoterapija) in psihosocialne podpore bolnikom.
Novoustanovljena Sekcija za raka pljuč bo skrbela za povezovanje vseh, ki si prizadevajo za obvladovanje raka pljuč in za čim boljšo kakovost življenja z boleznijo. Za predsednico koordinacijskega odbora sekcije so izvolili prof. dr. Tanjo Čufer, dr. med., specialistko internistične onkologije na Kliniki Golnik, ki je dejala, da polovica bolnikov pride z razsejanim rakom, ko je za uspešnejše zdravljenje prepozno. "Niti bolniki niti sami zdravniki niso dovolj pozorni." Poleg zgodnjega odkrivanja bi se v večini primerov raku pljuč lahko izognili, če bi opustili kajenje, ki je najpogostejši vzrok zanj. Zato je tudi na področju preventive treba storiti korak naprej. Ostali vzroki so kancerogeni v okolju: azbest, radon in radioaktivne snovi.