Največ dreves so posadili v parku v središču Kranjske Gore.

V park posadili sadna drevesa

Slovensko rodovno gibanje nadaljuje akcijo zasajanja urbanih površin s starimi avtohtonimi sortami sadnih dreves. Pretekli konec tedna so v Kranjski Gori in Mojstrani zasadili kar 75 visokodebelnih jablan, češenj in češpelj ter grmovnic.

Kranjska Gora – V četrtek in petek so kopali luknje, v soboto in nedeljo pa s pomočjo prostovoljcev sadili drevesa – v Kranjski Gori v parku za hotelom Prisank in ob tamkajšnji osnovni šoli, ob domu za starejše občane Viharnik ter v Mojstrani.

»Zasajamo predvsem stare slovenske visokodebelne avtohtone sorte sadja, ki so tu že od nekdaj in zato dobro prilagojene tako na okolje kot na bolezni. Ker gre za visokodebelne sorte, jih je treba vzdrževati le prvih nekaj let, nato nas prerastejo in jim kakšne posebne nege ne moremo več nuditi, pa tudi potrebe po tem ni več,« je pojasnila Maja Čičerov, predsednica Slovenskega rodovnega gibanja. Doslej so ob podpori zgornjegorenjskih občin z domačim sadnim drevjem že zasadili javne površine v Tržiču, Radovljici, Žirovnici, na Bledu in v Gorjah. Plodovi dreves, ki bodo obrodila v prihodnjih letih, pa bodo na voljo vsem, ki jih bodo zamikali zdravi in okusni sadeži.

»Z akcijo želimo tudi širiti zavest o dobrih sortah sadja ter ljudem obenem pokazati pot, ki vodi od jemanja k dajanju, v kakršnikoli obliki,« pa poudarja član društva Mladen Makarov.

»Pokazali bi radi, da je mogoče živeti tudi drugače, kot je večina navajena sedaj.«

Drevesa sadijo po metodi, ki sledi idejam avtorja knjig Vladimirja Megreta – filozofija Anastazije. Na ta način, pravijo, si lahko vsak posadi drevo, ki pozitivno in zdravilno vpliva posebno na tistega, ki ga je posadil. »Pečko jabolka na primer za devet minut damo v usta pod jezik, pri tem so misli usmerjene v to drevo: kako veliko bo zraslo, kako bo zdravo,« pojasnjuje Maja Čičerov. »S tem seme dobi prvo informacijo o človeku, pa še ogrejemo ga in navlažimo s slino. Na ta način ga aktiviramo, zbudimo. Nato to seme posadimo v zemljo, ga tri dni ne zalivamo, da z njega ne speremo sline, po treh dneh pa ga začnemo zalivati tako, da nam voda teče prek rok in nog. Na ta način drevo konstantno dobiva informacije o našem telesnem, čustvenem, miselnem in duševnem stanju.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 18. maj 2021 / 15:57

Prostovoljno služenje vojaškega roka

Kranj – Vlada je prejšnji teden sprejela uredbo o prostovoljnem služenju vojaškega roka. Novembra lani je ministrstvo za obrambo pripravilo koncept enotnega usposabljanja za vstop v Slovensko vojsk...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Izkušnja pri družinski hiši

Kakšne so izkušnje delovanja male komunalne čistilne naprave pri novi družinski hiši v Javorniškem Rovtu nad Jesenicami?

Zanimivosti / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Poleti dopust, ne pa volitve

V zgodovini samostojne Slovenije še nismo šli na volitve med poletnimi počitnicami. Kaj pa letos, ste za to, da so državnozborske volitve v času dopustov?

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Borijo se za preživetje

V škofjeloški Odeji, kjer se zadnja leta ukvarjajo z izgubo, so lani pridobili nove kupce in začeli na novo zaposlovati, za finančno in tehnološko prestrukturiranje pa računajo tudi na pomoč države.

Kronika / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Bremčevi tožbo izgubili

Sodišče je zavrnilo odškodninski zahtevek družine Bremec iz Srednje vasi v Bohinju za škodo, ki jo je povzročil plaz. Sodba še ni pravnomočna.

Gospodarstvo / petek, 16. maj 2014 / 07:00

Povprečna zamuda pri plačilih se zmanjšuje

Ljubljana – Bonitetna hiša I, d. o. o., iz Ljubljane, ki ima v svoji bazi več kot 24 milijonov plačil, ugotavlja, da je bila marca povprečna zamuda pri plačanih računih devetnajst dni in da se je t...