Največ dreves so posadili v parku v središču Kranjske Gore.

V park posadili sadna drevesa

Slovensko rodovno gibanje nadaljuje akcijo zasajanja urbanih površin s starimi avtohtonimi sortami sadnih dreves. Pretekli konec tedna so v Kranjski Gori in Mojstrani zasadili kar 75 visokodebelnih jablan, češenj in češpelj ter grmovnic.

Kranjska Gora – V četrtek in petek so kopali luknje, v soboto in nedeljo pa s pomočjo prostovoljcev sadili drevesa – v Kranjski Gori v parku za hotelom Prisank in ob tamkajšnji osnovni šoli, ob domu za starejše občane Viharnik ter v Mojstrani.

»Zasajamo predvsem stare slovenske visokodebelne avtohtone sorte sadja, ki so tu že od nekdaj in zato dobro prilagojene tako na okolje kot na bolezni. Ker gre za visokodebelne sorte, jih je treba vzdrževati le prvih nekaj let, nato nas prerastejo in jim kakšne posebne nege ne moremo več nuditi, pa tudi potrebe po tem ni več,« je pojasnila Maja Čičerov, predsednica Slovenskega rodovnega gibanja. Doslej so ob podpori zgornjegorenjskih občin z domačim sadnim drevjem že zasadili javne površine v Tržiču, Radovljici, Žirovnici, na Bledu in v Gorjah. Plodovi dreves, ki bodo obrodila v prihodnjih letih, pa bodo na voljo vsem, ki jih bodo zamikali zdravi in okusni sadeži.

»Z akcijo želimo tudi širiti zavest o dobrih sortah sadja ter ljudem obenem pokazati pot, ki vodi od jemanja k dajanju, v kakršnikoli obliki,« pa poudarja član društva Mladen Makarov.

»Pokazali bi radi, da je mogoče živeti tudi drugače, kot je večina navajena sedaj.«

Drevesa sadijo po metodi, ki sledi idejam avtorja knjig Vladimirja Megreta – filozofija Anastazije. Na ta način, pravijo, si lahko vsak posadi drevo, ki pozitivno in zdravilno vpliva posebno na tistega, ki ga je posadil. »Pečko jabolka na primer za devet minut damo v usta pod jezik, pri tem so misli usmerjene v to drevo: kako veliko bo zraslo, kako bo zdravo,« pojasnjuje Maja Čičerov. »S tem seme dobi prvo informacijo o človeku, pa še ogrejemo ga in navlažimo s slino. Na ta način ga aktiviramo, zbudimo. Nato to seme posadimo v zemljo, ga tri dni ne zalivamo, da z njega ne speremo sline, po treh dneh pa ga začnemo zalivati tako, da nam voda teče prek rok in nog. Na ta način drevo konstantno dobiva informacije o našem telesnem, čustvenem, miselnem in duševnem stanju.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje / torek, 17. julij 2012 / 07:00

Novice izpod Krvavca

Novice izpod Krvavca, 17. julij 2012, št. 1

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 22. oktober 2012 / 07:00

Ciknen nad tržiškima buklama

Tik pred izidom sta knjigi Tržiški slovar in Tržiška dekleta daleč slove. Avtorjem so v obeh izdajah v veliko pomoč pričevanja domačinov, ki, zdaj zapisana, ne bodo šla v pozabo.

Kultura / ponedeljek, 22. oktober 2012 / 07:00

Fotografski atelje priporoča ...

V Gorenjskem muzeju so na muzejskem večeru predstavili zbirko in katalog starih fotografij.

GG Plus / ponedeljek, 22. oktober 2012 / 07:00

Nov izračun tveganja za osteoporozni zlom

Svetovna zdravstvena organizacija je razvila računalniški model FRAX, ki je dostopen na spletu, s katerim si lahko vsak po štiridesetem letu starosti izračuna tveganje za osteoporozni zlom v prihodnji...

GG Plus / ponedeljek, 22. oktober 2012 / 07:00

Se otroci rodijo z daljincem v roki? (1)

Današnji otroci so otroci tehnološke dobe. Rodijo se z daljincem in računalniško miško v roki in še preden vi preberete navodila za uporabo novega mobilnega telefona, vaši nadobudneži že obvladaj...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. oktober 2012 / 07:00

Poseki nad Jezerskim burijo javnost

Medtem ko obiskovalci gora in varuhi narave opozarjajo na sporne poseke na strmih pobočjih državnih gozdov nad Jezerskim, lastnik gozdov, koncesionar, zavod za gozdove in inšpekcija soglasno zatrjujej...