
Majhna nevarnost za ebolo
»Nevarnost za prebivalce Slovenije za okužbo z ebolo je izjemno majhna, vendar vseeno obstaja, zato je prav, da smo v pripravljenosti,« je povedala Nina Pirnat, državna sekretarka pri Ministrstvu za zdravje.
Ljubljana – »Za državljane bo v primeru pojava ebole poskrbljeno. Prebivalcem zagotavljamo, da vse aktivnosti za morebitni pojav bolnika z ebolo tečejo in bodo tekle tudi v prihodnje,« je na torkovi novinarski konferenci poudarila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Povedala je, da je Ministrstvo za zdravje glavni koordinator celotne komunikacije, Slovenija pa je vpeta tudi v vse mednarodne aktivnosti na področju zajezitve morebitnega širjenja tega virusa. V spremljanje situacije vse od izbruha ebole letos spomladi sodelujejo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana ter Inštitut za mikrobiologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Okrepili so že aktivnosti na področju pripravljenosti in odzivanja, skupne sestanke bodo odslej imeli enkrat na teden in tudi javnost bodo redno obveščali o aktivnostih, so zagotovili.
Strokovna ekipa NIJZ ocenjuje stopnjo nevarnosti za zdravje prebivalstva v Sloveniji, pripravlja ustrezne informacije za splošno javnost ter priporočila in navodila ukrepanja za strokovno javnost. Zaradi tveganja prenosa okužbe s potniki v letalskem in ladijskem prometu je povečana pripravljenost pristojnih služb na Letališču Jožeta Pučnika in v Luki Koper. Ker se epidemija v prizadetih afriških državah ne umirja, bodo še okrepili obveščanje potnikov, ki so bili na ogroženih območjih ali so bili na kakšen drug način izpostavljeni tveganju za okužbo, da bodo natančno seznanjeni z vsemi dejstvi o bolezni ter o načinih ukrepanja v primeru suma na bolezen. Informacije bodo na voljo na spletni strani www.nijz.si.
Z epidemiološkega vidika pa je izjemno pomembno, da se vse bolnike s sumom na ebolo obravnava po načelu »čim manj stikov«. Zato bi v primeru suma na okužbo z ebolo obravnava bolnikov potekala na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja v Ljubljani, laboratorijska diagnostika pa na Inštitutu za imunologijo in mikrobiologijo. Na ravni Evropske unije bo v kratkem organizirana delavnica o preprečevanju prenosa virusa v zdravstvenih ustanovah od prvega stika do zdravljenja. Prav tako se oblikuje mreža zdravnikov iz zdravstvenih centrov za obravnavo bolnikov z ebolo, ki že imajo tovrstne izkušnje.