
Ljudje z enako izkušnjo bolezni si najlažje zaupajo
Skupina za samopomoč bolnikov z rakom Tržič, ki deluje v okviru Društva onkoloških bolnikov Slovenije po programu Pot k okrevanju, letos obeležuje pet let delovanja.
Skupina za samopomoč bolnikov z rakom Tržič je precej velika, saj se mesečnih srečanj v povprečju udeležuje dvaindvajset članov. Ustanovljena je bila kot prva v slovenskem prostoru, ki je povezala onkološke bolnike obeh spolov in različnih diagnoz raka. »Zgodba Saša, kot mu pravimo domačini, iniciatorja in prostovoljca koordinatorja skupine, je v marsičem podobna zgodbam prvih prostovoljk, ki so z entuziazmom pripomogle k ustanovitvi in širitvi programa Pot k okrevanju kot tudi Društva onkoloških bolnikov Slovenije. Kajti le tako se program Pot k okrevanju lahko neprestano širi in dopolnjuje. Načelo samopomoči temelji na dejstvu, da si ljudje z enako izkušnjo bolezni in s podobnimi težavami najlažje zaupajo svoje stiske in učinkovito nudijo oporo z razumevanjem in izmenjavo izkušenj,« je povedala Majda Šmit, strokovna vodja skupine za samopomoč Tržič.
Majda Šmit je izpostavila še eno letošnjo pomembno obletnico, tridesetletnico programa Pot k okrevanju: »Delo prvih prostovoljk in z njihovim delom povezana prva tiskana obvestila, vabila in prva knjižica za bolnice Pot k okrevanju so bili velika spodbuda, da je bilo 24. junija 1986 ustanovljeno Društvo onkoloških bolnikov, ki združuje bolnike z rakom, njihove svojce, prijatelje, zdravstvene strokovnjake in vse, ki želijo sodelovati pri reševanju problematike raka, med drugim tudi z medsebojno podporo in izmenjavo izkušenj. V znak priznanja so društvo kot tudi mnogi strokovni vodje in prostovoljke v programu Pot k okrevanju prejeli vrsto priznanj in nagrad, mednarodne in domače.« Danes je v Sloveniji tudi že enaindvajset skupin za samopomoč bolnikov z rakom, poleg tega pa prostovoljke nudijo tudi individualno samopomoč v bolnišnicah, kjer zdravijo raka dojk. Na Onkološkem inštitutu in v UKC Maribor pa že nekaj let delujeta društvena informacijska centra, kjer so bolnikom in njihovim svojcem dnevno na voljo prostovoljke, ki informirajo, svetujejo in nudijo publikacije.
Kako deluje skupina v Tržiču
»V skupini se združujejo bolniki in bolnice z različnimi diagnozami in težavami. Kot strokovna vodja skupine ocenjujem, da je tovrstno druženje zelo koristno, članom opora in spodbuda. Seveda imamo različne pripetljaje, tako kot vse velike družine, a vedno znova se z veseljem vsak mesec srečujemo. Glavne teme dosedanjih srečanj so bile komunikacija o bolezni, tako z zdravstvenimi delavci kot v širšem in socialnem okolju med zdravljenjem, rehabilitacijo in po zaključenem zdravljenju, skrb za zdrav življenjski slog, o čustvih, bolečini, paliativi, o vrstah zdravljenja in stranskih učinkih. Obiskali so nas strokovnjaki iz Onkološkega inštituta in Splošne bolnice Jesenice in nam odgovarjali na vprašanja o bolezni in zdravljenju. Poleg rednih mesečnih srečanj so se člani udeležili različnih strokovnih srečanj, obiskali smo druge skupine ob praznovanjih njihovih visokih jubilejev delovanja. Seveda pa ne moremo mimo velike organizacijske sposobnosti Saša, ki vsako leto organizira po tri izlete v različne predele Slovenije in bližnje Avstrije,« je povzela Majda Šmit.