Kranj: Boštjan Trilar in Mohor Bogataj
Kakšno udeležbo pričakujete na nedeljskih volitvah?
Trilar: »Volilna udeležba je zelo pomembna, zato pozivam vse, da se udeležijo volitev v nedeljo. Za spremembo je potreben vsak glas. Z visoko volilno udeležbo se bo izkazalo, kdo si zasluži vodenje MOK v prihodnje.«
Bogataj: »Za prvi krog volitev je bila napovedana več kot 50-odstotna udeležba volivk in volivcev. Dejansko je bila precej nižja, le 34-odstotna. Običajno je v drugem krogu še nižja, vendar tokrat menim, da bo najmanj enaka kot v prvem.«
Katere stranke oziroma liste vas podpirajo za župana in s katerimi pričakujte, da boste v novem mestnem svetu sestavili koalicijo?
Trilar: »Približno dve tretjini volivcev in volivk sta se odločili za spremembe v Kranju. Podobno skoraj dve tretjini novega mestnega sveta podpirata mojo kandidaturo. Podporo so podale stranke VZK, SMC, Desus in SD. Pa tudi NSi je izrazila, da si želi spremembe v vodenju MOK.«
Bogataj: »Na volitvah odločajo volivke in volivci in ne stranke ali liste. Tako bo tudi v drugem krogu županskih volitev. O podpori strank in list se bom pogovarjal po izvolitvi za župana.«
Kaj bo za vas najpomembnejša naloga pri oživljanju starega mestnega jedra?
Trilar: »Te naloge smo se že lotili. Kulturnemu društvu BB teater, ki deluje v središču na Prešernovi ulici, smo predali simbolni ček in se zavezali k pomoči pri nakupu sredstev in materiala ter prostovoljnemu delu pri obnovi prostorov. Pred kratkim smo tudi izvedeli, da bo MOK dobila v najem območje Stare Save, zato smo predlagali, da se tam izgradijo potrebna parkirišča za stanovalce in obiskovalce mestnega jedra ter avtodome in uredijo zelene površine. Sicer pa bomo na obstoječi lokaciji v sodelovanju z lastniki preuredili tržnico; v mestnem jedru bomo namenili prostore za delovanje društev, zasebne zavode, samostojne kulturne ustvarjalce; administrativne funkcije javne uprave v največji možni meri preselili v središče in k temu skušali spodbuditi tudi zasebni sektor; v oživitev jedra z rednimi in novimi dejavnostmi ter programi vključili vse javne zavode MOK; povečali število dogodkov na javnih površinah v vseh letnih časih; preko prireditev in dogodkov s skupno tržno znamko preko nacionalnih medijev ponudbo Kranja približali vsem prebivalcem osrednje slovenske regije idr.«
Bogataj: »Stari Kranj smo res zgledno obnovili – ulice in trge, grad Khislstein, tri stolpe, Layerjevo hišo, dostope proti Savi. Za to je Mestna občina Kranj 14. oktobra v okviru projekta Turistične zveze Slovenije Moja dežela – lepa in gostoljubna prejela priznanje za leto 2014 za najlepše urejeno mestno jedro. Ko iščemo načine za ponovno poslovno oživitev starega mesta, se obnova izkaže za lažji del naloge. Oživljanje dejavnosti je sistematično delovanje na dolgi rok. To poznajo vsa stara evropska mesta. Nekaj ukrepov je (poleg precejšnje aktivnosti pri prireditvah in drugih dogodkih) že izvedenih: uvedba koordinatorja za mestno jedro (city managerja), subvencioniranje najemnin poslovnih prostorov in pomoč pri promociji obrti in trgovine posebej za staro mesto. Za naprej vidimo ureditev tržnice, kanjona Kokre kot rekreativne (tudi adrenalinske) zelene površine, še povečano skrb za promocijo dogodkov in dejavnosti, pritegnitev butične ponudbe izdelkov in storitev.«
Za katero degradirano območje v občini bi najprej poiskal primerno vsebino in kaj naj bi tam nastalo?
Trilar: »Prioritetno moramo v MOK slediti prostorskemu načrtu in zagotoviti, da se degradirana območja ne širijo. Predvsem pa se moramo v soglasju z lastniki na teh območjih dogovoriti za dolgoročno rešitev. Najprej bi lahko rešili območje Aqua Save, kjer lastništvo ni tako razdrobljeno in bi lahko dosegli konsenz relativno hitro.«
Bogataj: »Tik ob centru Kranja se je odprl prostor na lokaciji nekdanje Stare Save. Lastnik se je za sodelovanje že obrnil na občino. Površina je zelo primerna za ureditev parkirišč oziroma parkirne hiše. Prepričan sem, da bi se tu hitro našel poslovni interes tudi kakšnega zasebnega partnerja. S tem bi degradiranemu območju dali novo in uporabno vsebino.«
Kakšni bodo vaši konkretni ukrepi za razvoj športa v občini, in to predvsem na področju športne infrastrukture?
Trilar: »Treba je poskrbeti za ustrezne možnosti za rekreacijo, za usklajeno trženje športnih objektov in površin, ustvariti čim boljše pogoje za športne klube ter poiskati ustrezne rešitve za delovanje Ledene dvorane. Na področju investicij je treba postaviti prioritete, pri čemer mislim na izgradnjo centralne tribune na stadionu, osrednjega bazena in razvoj športnega parka v Stražišču. Na otroških igriščih je treba asfalt zamenjati s tartanom, urediti parkirišča za pohodnike pod Sv. Joštom in še kaj.«
Bogataj: »Pripravlja se dokumentacija za gradnjo telovadnice pri osnovni šoli v Stražišču, pri čemer računamo na javno-zasebno partnerstvo. Prav tako je še vedno aktualna ureditev regijskega večnamenskega športno-vadbenega centra v Kranju, v okviru katerega potem rešujemo potrebne površine za ekipne športe in atletiko.«