Kaj veš o znanih Podbrežanih
Otroci iz podbreških zaselkov vedo veliko povedati o znanih Podbrežanih, saj so se najprej učili, potem pa sodelovali v zanimivem kvizu na Taborskih dnevih.
Podbrezje – Taborski dnevi so uvrščeni v Dneve evropske kulturne dediščine, na nedavnih že devetih po vrsti s sloganom Kulturna dediščina gre v šole so se spomnili na duhovnika, misijonarja in sadjarja Franca Pirca. Leta 1785 v Godiču pri Kamniku rojen Franc Pirc je leta 1830 v Podbrezje prišel za župnika in tam ostal pet let, potem pa na povabilo Friderika Barage šel za misijonarja v Minnesoto, kjer je deloval tudi med Indijanci, ki so ga poimenovali Minodee – Dobra duša. V Podbrezjah se vedno radi povezujejo z njim, tudi kraj je še danes poznan po sadjarstvu.
Z igranima prizoroma pred Pirčevim domom na Taboru so osvetlili njegov lik; prizor, ko je živel še v Podbrezjah in zasadil drevesnico pod župniščem, in prizor, ko je diplomatsko pretkano sklenil premirje med Indijanci in belci. Sledil je kviz na temo desetih znamenitih Podbrežanov, na katerega se je 36 osnovnošolskih otrok iz zaselkov Bistrica, Gobovce, Dolenja vas, Srednja vas, Britof in Podtabor pripravljalo septembra, pri tem pa so jih vodili animatorji, predsednica KD Tabor Podbrezje Dragica Perne in vodja projekta Taborski dnevi Jožef Perne. »Znotraj kulturnega društva, ki gradi programe na ohranjanju kulturne dediščine, se trudimo otrokom in mladostnikom predati naprej znanja o tistem, kar je vredno vedeti iz življenja domače vasi in njenih prebivalcev,« je povedala Dragica Perne. Mladi so še temeljiteje spoznali deset znamenitih Podbrežanov, poleg Franca Pirca tudi Ivano Kobilca, Mimi Malenšek, Karla Mauserja, Andreja Praprotnika, Petra Žiwobskega, Jožeta Tomšeta pl. Savskidolskega, Petra Rojca, Frana Černilca in Branka Jegliča. Pri kvizu »Kaj veš o znanih Podbrežanih« niso iskali napak pri odgovorih, ampak, kot je poudarila Pernetova, znanje in veselje. Taborske dneve je z igranjem na diatonično harmoniko popestril enajstletni Luka Mlakar iz Peračice.