Domen Škofic na Solkanskem mostu / Foto: Red Bull Media House

Domen preplezal Solkanski most

Dvajsetletni športni plezalec Domen Škofic iz Radovljice je v začetku oktobra kot prvi v prosti plezalni tehniki preplezal veliki lok kamnitega mostu, ki se dviga šestintrideset metrov nad Sočo.

Solkan – Podviga se je Domen Škofic, eden od najbolj perspektivnih športnih plezalcev na svetu, lotil v sodelovanju s slovensko reprezentanco v športnem plezanju ter avstrijskim proizvajalcem energijskih pijač, ki je projekt tudi financiral in ob tem posnel še kratek film o pripravah in samem vrtoglavem plezanju.

Gre za prvi t. i. urbani plezalni cilj dvajsetletnega študenta fakultete za šport in plezalca iz AO Radovljica, ki je največje uspehe doslej nizal le v umetnih stenah. Izbral si je Solkanski most, ki ima najdaljši kamniti lok na svetu, dolg kar 85 metrov, nad gladino Soče pa se dviga skoraj štirideset metrov. Domen se je plezanja po kamnitih blokih lotil z levega brega, po šestdesetih metrih pa ga je zaključil na najvišji točki loka. Za plezanje je porabil manj kot pol ure, vzpon pa ocenil z oceno 7c. »Podvig smo načrtovali že spomladi, a zaradi številnih tekem in drugih mojih obveznosti prej ni prišel na vrsto. Vse skupaj je izpadlo noro dobro. Še sam si nisem predstavljal, da bo tako dobro. Pred podvigom sem most videl le na fotografijah, zato je v resničnosti vse bilo še toliko večje in boljše, precej boljše. Bilo je noro dobro, ko sem vse skupaj počel, ko pa sem si ogledal še video, pa nisem mogel verjeti in sem se spraševal: vau, sem bil res v temu noter. Podvig ni za vrtoglave, še kako prav so mi prišle izkušnje s plezanjem in padanjem. A je bilo tudi zame plezanje 60-metrskega loka nekaj novega, nekaj, česar ne počneš vsak dan v življenju, na koncu pa je sledil še skok z obratom nazaj z mostu. Je nekaj najboljšega, kar lahko doživiš,« je za STA dejal Škofic, ki ga sami za izjavo nismo uspeli priklicati, saj je te dni že v Južni Koreji na novih tekmah svetovnega pokala v športnem plezanju. Tudi tam pleza odlično, saj je na tekmi v mestu Mokpu ta vikend osvojil drugo mesto in si s tem priplezal prvo srebrno odličje na tekmovanjih svetovnega pokala.

Projekt so pozdravili tudi na Slovenskih železnicah, saj so ekipi dovolili namestitev začasnih varovalnih sistemov, v katere je med plezanjem vpenjal varovalno vrv, Domnu v pozdrav pa je med plezanjem čez most zapeljal še muzejski vlak s parno lokomotivo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 21. februar 2016 / 21:13

Vlomilci povzročili veliko škode

Domžale – V Domžalah so neznani storilci v sredo okoli 2. ure vlomili v gostinski lokal. Odtujili so nekaj deset evrov gotovine, skupno pa povzročili za kar okoli dva tisoč evrov škode.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 21. maj 2008 / 07:00

Delavec umrl zaradi električnega udara

Danes dopoldne se je na Jesenicah zgodila tragična delovna nesreča.

Škofja Loka / sreda, 21. maj 2008 / 07:00

Za vrtcem še katoliška šola

V župniji Stara Loka že peto leto deluje vrtec Sončni žarek, že prihodnje leto pa bi ga radi nadgradili z osnovno šolo. Škof Anton Jamnik je razmere za ustanovitev šole označil kot odlične.

Prosti čas / sreda, 21. maj 2008 / 07:00

Univerzalna Anamarija

Dvajsetletna študentka Anamarija Avbelj iz Lukovice pri Domžalah je v soboto postala miss Universe Slovenije 2008. 14. julija bo v Vietnamu na svetovnem izboru zastopala slovenske barve.

Avtomobilizem / sreda, 21. maj 2008 / 07:00

Sedem let za Student Roadster

Študentje strojništva so uspešno zaključili pretvorbo limuzine v športni avtomobil.

Komenda / sreda, 21. maj 2008 / 07:00

Bogastvo otroških ekslibrisov

V Osnovni šoli Moste so pripravili razstavo ob 30. obletnici otroškega ekslibrisa.