
Milica so »ta plavi«
V kletni galeriji Mestne hiše je na ogled razstava figur nosilcev civilnih uniform na Slovenskem od 18. stoletja dalje avtorja Alojza Premrova.
Kranj – Ko je pred dobrim letom na istem mestu razstavil serijo skoraj štiristo figur vojakov, s katerimi je predstavil pregled razvoja vojaških uniform in opreme skozi stoletja na Slovenskem, je njihov izdelovalec Alojz Premrov, sicer upokojeni arhitekt iz Zgornjih Bitenj, že imel v delu naslednjo serijo figuric, tokrat nosilcev civilnih uniform. Od konca septembra pa do 19. oktobra so v kletni galeriji Mestne hiše tako na ogled glinene figurice, »oblečene« v civilne uniforme. Čeprav ob uniformi najprej pomislimo na nekaj, kar na zunaj določa in enoti vojaka in vojsko, pa te simbolizirajo tudi določena področja civilne oblasti in so prepoznavni znak nekaterih poklicnih skupin in združenj.
Figure je po vitrinah razvrstil v pet večjih vsebinskih sklopov, od gasilcev in policije do železniškega, rečnega in pomorskega prometa. Sledi še sklop državne uprave, od davkarjev, gozdarjev do sodnikov in paznikov v zaporu, zbirka pa se zaključuje z uniformami in oblekami, ki so jih nosili v različnih društvih in združenjih, od sokolov do Orjune in podobno. Pri svojem delu se je opiral na temeljno strokovno literaturo in risbe uniform umetnostnega zgodovinarja dr. Sergeja Vrišerja, za sodobne uniforme pa tudi na fotografske vire. Najnovejše uniforme so že iz časa samostojne Slovenije in so v uporabi še danes.
Na ogled je natanko 376 figuric iz bele gline. Premrov, ki se je ob poklicu vseskozi ukvarjal tudi s slikarstvom, kiparstvom in oblikovanjem, se je za glino odločil predvsem iz praktičnih razlogov. Glina je material, iz katerega je mogoče kvalitetno oblikovati, ob veliki količini figuric pa si je začrtal tudi organizacijo dela, od gnetenja in oblikovanja gline, prek pečenja le te, kasnejšega barvanja, glaziranja in ponovnega pečenja. Najprej je v povečanem merilu prerisal vse figure iz Vrišerjeve knjige, nekaj risb je na ogled tudi v okviru razstave. Višina posamezne figurice je okrog petnajst centimetrov.