Kranjska v zaledju prve vojne
V Mestni knjižnici Kranj je na ogled razstava Kuge, lakote in vojske – reši nas, o Gospod!, ob njej pa tudi nekaj zbranih družinskih spominov na čas prve svetovne vojne, ki so jih prispevali obiskovalci knjižnice.
Kranj – Odprtje razstave, ki nas popelje na Kranjsko v prvem letu velike vojne, je pokazalo, da Mestna knjižnica Kranj postaja eno osrednjih kulturnih prizorišč v mestu, seveda pa je tokrat v prvi vrsti k ogledu privabila izjemno zanimiva razstava z naslovom Kuge, lakote in vojske – reši nas, o Gospod!, ki so jo pripravili v petih enotah Zgodovinskega arhiva Ljubljana. Kot je povedala direktorica kranjske izpostave arhiva Marija Kos, gre za razstavo, na kateri predstavljajo Kranjsko v prvem letu 1. svetovne vojne. Osredotočili so se na dogajanje v zaledju in na razmere, v kakršnih so živeli v zaledju vojne.
Na osemindvajsetih panojih tako marsikaj izvemo o Kranjski pred vojno, sarajevskem atentatu, vojni napovedi in mobilizaciji, izpostavljeni so problemi beguncev, ranjencev, izvemo, kako je bilo z vojnimi ujetniki in kakšni so bili osebni pogledi takratnih prebivalcev Kranjske na vojno, kako je bilo z dobrodelnostjo, pa o gospodarstvu … »Gradivo smo črpali iz naših arhivskih fondov in zbirk, obiskali smo muzeje. Uporabili smo avtobiografske zapise, dnevnike, spomine, dokumente, zapisnike občinskih organov, fotografije iz družinskih zapuščin in podobno …,« razloži Kosova in doda: »Ko smo izvedeli, da v Mestni knjižnici zbirajo družinske spomine, pa smo v tem tudi združili moči.« Tako je ob tej razstavi v vitrinah na ogled tudi nekaj spominskega gradiva, ki so ga prispevali zasebniki, ki so dokumente, fotografije in predmete odstopili za tokratno razstavo.
Razstava Zgodovinskega arhiva Ljubljana se na zadnjem panoju konča z vstopom Italije v vojno maja 1915 in s tem z odprtjem Soške fronte. Tu bodo nadaljevali prihodnje leto. V kranjski knjižnici pa bo prva svetovna vojna na »prvi otip« še vse do 21. oktobra.