Odprtje razstave je v Mestno knjižnico Kranj privabilo veliko ljudi. / Foto: Primož Pičulin

Kranjska v zaledju prve vojne

V Mestni knjižnici Kranj je na ogled razstava Kuge, lakote in vojske – reši nas, o Gospod!, ob njej pa tudi nekaj zbranih družinskih spominov na čas prve svetovne vojne, ki so jih prispevali obiskovalci knjižnice.

Kranj – Odprtje razstave, ki nas popelje na Kranjsko v prvem letu velike vojne, je pokazalo, da Mestna knjižnica Kranj postaja eno osred­njih kulturnih prizorišč v mestu, seveda pa je tokrat v prvi vrsti k ogledu privabila izjemno zanimiva razstava z naslovom Kuge, lakote in vojske – reši nas, o Gospod!, ki so jo pripravili v petih enotah Zgodovinskega arhiva Ljubljana. Kot je povedala direktorica kranjske izpostave arhiva Marija Kos, gre za razstavo, na kateri predstavljajo Kranjsko v prvem letu 1. svetovne vojne. Osredotočili so se na dogajanje v zaledju in na razmere, v kakršnih so živeli v zaledju vojne.

Na osemindvajsetih panojih tako marsikaj izvemo o Kranjski pred vojno, sarajevskem atentatu, vojni napovedi in mobilizaciji, izpostavljeni so problemi beguncev, ranjencev, izvemo, kako je bilo z vojnimi ujetniki in kakšni so bili osebni pogledi takratnih prebivalcev Kranjske na vojno, kako je bilo z dobrodelnostjo, pa o gospodarstvu … »Gradivo smo črpali iz naših arhivskih fondov in zbirk, obiskali smo muzeje. Uporabili smo avtobiografske zapise, dnevnike, spomine, dokumente, zapisnike občinskih organov, fotografije iz družinskih zapuščin in podobno …,« razloži Kosova in doda: »Ko smo izvedeli, da v Mestni knjižnici zbirajo družinske spomine, pa smo v tem tudi združili moči.« Tako je ob tej razstavi v vitrinah na ogled tudi nekaj spominskega gradiva, ki so ga prispevali zasebniki, ki so dokumente, fotografije in predmete odstopili za tokratno razstavo.

Razstava Zgodovinskega arhiva Ljubljana se na zadnjem panoju konča z vstopom Italije v vojno maja 1915 in s tem z odprtjem Soške fronte. Tu bodo nadaljevali prihodnje leto. V kranjski knjižnici pa bo prva svetovna vojna na »prvi otip« še vse do 21. oktobra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 19. maj 2021 / 17:13

Naši veslači brez olimpijskih iger

Bled – Na letošnjih olimpijskih igrah naše države ne bo zastopala veslaška posadka. V dodatnih kvalifikacijah v Luzernu sta se v polfinalu predčasno poslovila oba slovenska čolna. Izolčan Rajko Hrv...

Objavljeno na isti dan


Kultura / petek, 28. december 2007 / 07:00

Ajdičeva Brata na radiu

Opera Brata skladatelja Alojza Ajdiča odslej posneta tudi na tonskem zapisu

Prosti čas / petek, 28. december 2007 / 07:00

Poželenje pod vodo

Kranjski The Tide so se s spotom Desire premierno predstavili na MTV Adria, dan kasneje pa smo člane skupine in sodelujoče pri spotu lahko srečali v kranjski Galeriji Dali. Ogledali smo si tudi nastaj...

Humor / petek, 28. december 2007 / 07:00

Nič več ni tako, kot je bilo

Dedku Mrazu in Božičku ni lahko. Drug drugemu hodita v zelje, otroci niso več zadovoljni z vsakim darilom. Onadva pa sta vsako leto starejša.

GG Plus / petek, 28. december 2007 / 07:00

Med sosedi 70

Odstranitev kontrol na mejah Slovenije z Italijo, Avstrijo in Madžarsko so še s posebno naklonjenostjo in upanjem sprejeli Slovenci v zamejstvu.

Nasveti / petek, 28. december 2007 / 07:00

Z domačimi dobrotami v novo leto

Na našo prošnjo, naj nam predlaga enega svojih menijev za silvestrovo, se je znani slovenski kuhar Andrej Fric, ki je včasih kuhal tudi po gorenjskih gostiščih, zdaj pa živi v Piranu, snema TV filme o...