
Na pridelavo je vplivalo vreme, na prodajo bo Rusija
V največjem gorenjskem sadovnjaku, v Resju pri Podvinu, pričakujejo letos povprečno letino sadja. Na pridelavo je močno vplivalo vreme, na prodajo pa bo prepoved izvoza sadja v Rusijo.
V sadovnjaku Resje imajo tudi pol hektarja ekološkega nasada, ki ga bodo prihodnje leto še povečali, in hektar orehov, od katerih pričakujejo letos okrog sedemsto kilogramov pridelka.
Mošnje – V sadovnjaku Resje, s katerim gospodari Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce, si letos obetajo povprečno letino. Kot je povedala vodja sadovnjaka Tatjana Zupan, bodo pridelali okrog šeststo ton sadja, kar je sicer približno štirideset ton manj kot lani, vendar jim je letos toča v delu nasada, ki ni zaščiten z mrežami proti toči, zmanjšala pridelek približno za petino. Od 27 hektarjev nasada, kolikor ga je bilo letos v rodnosti, so z mrežo doslej zaščitili 4,5 hektarja, zaščita preostalega dela sadovnjaka pa bo odvisna predvsem od finančnih možnosti.
»Letošnje vremenske razmere za pridelovanje sadja niso bile ugodne. Pozimi tla niso premrznila, škodljivci – voluharji in miši – so prezimili, tako da so povzročili več škode kot običajno. Dvakrat je nasad prizadela toča. V mokrem, deževnem letu so bile tudi boljše možnosti za razvoj bolezni in škodljivcev, najprej so se pojavile uši, nato še škrlup. Tla so bila zaradi obilnih padavin razmočena, v takšnih razmerah se je zmanjšala stabilnost drevja, naenkrat je padlo tudi od trideset do štirideset metrov vrste dreves, ki so medsebojno povezana z žično oporo. Če so se pri tem pretrgale korenine, drevo ne bo preživelo,« ugotavlja Tatjana Zupan in dodaja, da so razmere nenavadne tudi na trgu s sadjem. Ponudba je velika. Poleg letošnjega sadja so se na trgu pojavile tudi velike količine neprodanih jabolk sort idared in zlati delišes iz lanske sezone, na prodajo pa bo vplival tudi ruski embargo na uvoz večine hrane iz Evrope in ZDA. »Slovenski sadjarji bomo embargo občutili neposredno in posredno. Neposredno ga bodo občutili le tisti, ki so doslej sadje prodajali v Rusijo, posredno pa vsi, saj bodo Poljska, Madžarska in druge države poskušale izpad na ruskem trgu nadomestiti z večjo prodajo v Evropi, torej tudi v Sloveniji.« Bo velika ponudba vplivala tudi na ceno? »Cene bodo verjetno na ravni lanskih ali bodo še celo malo nižje,« pravi Tatjana Zupan in dodaja, da bodo poskušali približno polovico sadja prodati neposredno v sadovnjaku, ostalega pa prek večjih odjemalcev.