
Namesto bioplinarne spet polje
Na podlagi odločbe inšpektorata za promet, energetiko in prostor so minuli četrtek začeli rušiti nelegalno zgrajeno bioplinarno v Zgornjih Pirničah.
Zgornje Pirniče – »Dela so se lotili zelo detajlno, zato računamo, da bodo res odstranili vse in vzpostavili prvotno stanje, kot zahteva tudi inšpekcijska odločba. Na tem mestu je bilo včasih polje,« so dogodke v zvezi z rušenjem bioplinarne komentirali v civilni pobudi Pirniče. Z razpletom, so še dodali, so zadovoljni, čeprav so morali na izvršitev odločbe potem, ko je postala pravnomočna, čakati kar tri leta.
Gradbena inšpekcija je namreč že leta 2011 investitorju, podjetju Bioštrom, izdala odločbo o rušenju. Investitor je sicer imel gradbeno dovoljenje za gradnjo stanovanjske hiše in kmetijskih objektov, vključno z napravo za bioplin, vendar je objekte zgradil drugače, kot mu to dovoljuje gradbeno dovoljenje, so pojasnili pri inšpektoratu za promet, energetiko in prostor. Med inšpekcijskim postopkom je bil uveden tudi stečajni postopek, zato je vlogo inšpekcijskega zavezanca prevzel stečajni upravitelj. Stečajni postopek se je začel na predlog upnice banke NLB, ki ima do podjetja Bioštrom za več kot pet milijonov evrov terjatev, je razvidno iz osnovnega seznama preizkušenih terjatev, ki ga je na spletni strani agencije Ajpes objavil stečajni upravitelj Silvo Zorec.
Ob izvajanju rušitvenih del, so še pojasnili pri inšpektoratu za promet, energetiko in prostor, so ugotovili, da podzemni deli objektov, za katere je izvedenec zavezanca trdil, da so odstranjeni, niso bili odstranjeni, temveč deloma napolnjeni z gnojnico. O tem so obvestili policijo, zaradi suma, da utegne vsebina rezervoarja povzročiti nevarnost za okolico, pa so to preverili še gasilci, usposobljeni za tovrstne primere. Ob tem so pri inšpektoratu še dodali, da bo zaradi zahtevnosti del pri odstranjevanju objektov izvršba potekala dalj časa, morda tudi več tednov. Na to so opozorili tudi v civilni iniciativi Pirniče, kjer opozarjajo, da iz objektov, ko jih odpirajo, še vedno močno smrdi. Prav tako so smradu izpostavljeni zaradi silaže, ki še vedno leži na polju.