Dediščina gre v šole
Letošnja tema Dnevov evropske kulturne dediščine, potekali bodo od 27. septembra do 4. oktobra, izpostavlja pomen izobraževanja o dediščini.
Kranj – Različne kulturne ustanove, javni zavodi, izobraževalne ustanove, občine, krajevne skupnosti ... se s tem pridružujejo pisanemu mozaiku prireditev, ki bodo v Sloveniji potekale že 24. leto zapored. V projekt je sicer vključenih petdeset držav podpisnic evropske kulturne konvencije. Poglavitni izziv letošnjih dnevov je, kako dediščino približati vsem starostnim skupinam, predvsem najmlajšim vrtčevskim otrokom, osnovnošolcem, srednješolcem in tudi šolajočim se odraslim. V Sloveniji se bo zvrstilo prek tristo petdeset dogodkov. Tudi po Gorenjskem bo pestro.
Na Bledu se je v projekt vključil Infocenter Triglavska roža, predstavljali pa bodo Kulturno in naravno dediščino Triglavskega narodnega parka, 3. oktobra ob 19. uri pa bo projekcija filma Pojmo, pojmo na božjo pot. V Cerkljah je Unesco klub že v preteklih dneh pripravil več dogodkov, 2. oktobra ob 18. pa bo v domači osnovni šoli prireditev Moja dejanja, moja odgovornost, 29. septembra bo v Občinski knjižnici Jesenice projekcija filma Kaj nam pa morejo. Največ dogodkov se bo zvrstilo v Kranju. Poleg odprtja razstave 6000 let Kranja bodo 27. septembra učenci OŠ Orehek v avli Mestne občine pripravili razstavo S pomočjo virov odkrivamo preteklost domačega kraja, v Gorenjskem muzeju v Khislsteinu bodo 29. in 30. septembra pripravili kulturni dan na temo Vrnitev v kameno dobro, 1. oktobra bodo otroci izdelovali kopije langobardske sponke, naslednja dva dneva bodo kulturni dnevi Slovani v Kranju, 4. oktobra pa zaključni arheološki festival s sejmom. V Mestni knjižnici bo od 27. septembra na ogled razstava knjig in arhivskega gradiva o stoti obletnici začetka prve svetovne vojne, 30. septembra pa bodo še zbirali spomine na vojno, ki jih mogoče še hranite od prednikov. V Pirčevem domu na Taboru v Podbrezjah bo 4. oktobra ob 17. uri kviz Kaj veš o znanih Podberžanih. Niz dogodkov bodo pripravili v Preddvoru v OŠ Matije Valjavca, Zavodu za turizem in krajevni knjižnici. Osrednja tema bosta arheologija in višinska naselbina Gradišče nad Bašljem. V Radovljici bodo dogodke pripravili v Linhartovi dvorani, Knjižnici A. T. Linharta ter Waldorfski vrtec in šola. V knjižnici bo 30. septembra ob 19.30 predavanje Vojak 1915–1918. Pester program so pripravili v Škofji Loki, kjer bodo sodelovale osnovne šole, Loški muzej, Sokolski dom, Zavod za turizem … Med drugim bo na sporedu fotografsko potepanje po mestu, možen bo ogled kapucinske knjižnice, v Loškem muzeju bodo 30. septembra odprli razstavo Svetila na Loškem, v Sokolskem domu se bodo zvrstile prireditve za otroke, pripravili so pohode po poti loške kulturne dediščine … V Železnikih bodo predstavili zbornik o etnološkem konservatorstvu in varstvu dediščine na Slovenskem, v Žireh pa bodo pripravili več delavnic za otroke od pravljic do izdelave freske. V Žirovnici bodo v soboto, 30. septembra, ob 9. uri pripravili Pohod po poti kulturne dediščine. Podrobnejši program prireditev si lahko ogledate na spletni strani www.zvkds.si.