Zanimive najdbe pod telovadnico
Pred rekonstrukcijo stare šolske telovadnice v Mengšu potekajo arheološka izkopavanja, med katerimi so arheologi že odkrili nekatere presenetljive najdbe.
V eni od sond so leta 1997 našli dvojno strgalo iz časa starejše kamene dobe, staro okoli štirideset tisoč let.
Mengeš – Zaradi prostorske stiske osnovne šole so se v Mengšu po izgradnji večnamenske športne dvorane odločili, da na mestu stare šolske telovadnice uredijo kuhinjo z jedilnico, kabineti in učilnicami.
Prva arheološka sondiranja, takrat še za namene umestitve večnamenske športne dvorane, so izvedli že leta 1997. Rezultati analize so pokazali, da je na tem mestu velik arheološki potencial, zato se je kasneje občina odločila, da športno dvorano umesti na ploščad na zahodnem delu šole. Arheološka izkopavanja za tako velik objekt, kot je večnamenska športna dvorana, bi bila namreč predraga. Na mestu stare telovadnice pa bodo uredili dodatne prostore za šolo.
Zanimive najdbe
Še pred začetkom gradnje pa so arheologi kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine pod vodstvom Draška Josipovića začeli arheološka izkopavanja. V prvi fazi ta potekajo v notranjosti objekta, po njegovi porušitvi pa bodo območje razširili na celoten tloris. Med delom pa so že naleteli na nekaj zanimivih najdb. »Najprej smo odkrili dva zidana rimska objekta. Gre za livarno oz. kovačnico, na kar nakazujejo številni kosi žlindre in ohranjene jaškaste peči za taljenje rude. V plasti pol metra nižje pa smo naleteli na ostaline stavb železne dobe,« pravi Josipović, ki med presenetljivejšimi odkritji omeni odpadno jamo iz šestega stoletja našega štetja. »Pred gradnjo stare telovadnice je bila narejena odpadna jama, ki pa je uničila jamo iz časa preseljevanja ljudstev. Najdba nakazuje, da je bila v bližini pomembnejša stavba. Glede na to, da smo v jami našli košček oljenke, bi šlo lahko za poznoantično cerkev.«
Možnosti, da bi se lahko nadejali tudi najdbe grobišč, Josipović ne zavrača. Pri sondiranju leta 1997 so namreč že odkrili pet žarnih grobov iz pozne bronaste dobe oz. kulture žarnih grobišč.
Območje Gobavice je sicer znano arheološko nahajališče, kar se je pokazalo že v času arheoloških izkopavanj pred leti. Draško Josipović, ki območje raziskuje že od leta 1988, pravi, da se tukajšnje najdbe lahko primerjajo s tistimi v drugih slovenskih mestih, kot zanimivost pa poudarja: »Posebno fascinantno je, da smo v eni od sond leta 1997 našli dvojno strgalo iz časa starejše kamene dobe, staro okoli štirideset tisoč let, kar kaže na to, da kontinuiteta naseljevanja tega območja sega štirideset tisoč let v preteklost, v čas ledene dobe in neandertalcev. Seveda pa v tem času območje ni bilo stalno poseljeno,« pravi Josipović.
Zamud pri gradnji verjetno ne bo
Kaj arheološka izkopavanja oziroma najdbe pomenijo za nadaljevanje projekta izgradnje dodatnih prostorov za šolo, smo povprašali mengeškega župana Franca Jeriča. »Glede na to, da je na tem območju že znano arheološko najdišče, smo na določene najdbe računali. Arheološka izkopavanja pa za zdaj ne nakazujejo daljših časovnih zamikov pri izvajanju projekta. Dela namreč potekajo vzporedno s postopkom pridobivanja dokumentacije za izdajo gradbenega dovoljenja za objekt,« pravi Jerič in ob tem dodaja, da se je za pravilno izkazala odločitev za postavitev večnamenske športne dvorane na sedanji lokaciji.
V Mengšu so sicer razmišljali tudi o možnosti, da bi nove šolske prostore umestili kar v obstoječo telovadnico, a na podlagi strokovne ocene so se odločili za rušitev in postavitev novega objekta z enakimi gabariti. »Vsi parametri so pokazali, da je rušitev najprimernejša, v vsakem primeru pa bi morali izvesti arheološka izkopavanja,« še dodaja mengeški župan, ki meni, da bi po pridobitvi gradbenega dovoljenja in postopku izbire izvajalca del gradnjo lahko začeli poleti ali jeseni.