Vse več poslov za avtomobilsko industrijo
Kranjska Iskra ISD v zadnjih letih povečuje posle za avtoindustrijo, konstantno ji rastejo prihodki in denarni tok pa tudi število zaposlenih. Za investicije namenjajo od milijona do treh milijonov evrov.
Kranj – V senci splošni javnosti precej bolj znanega Iskraemeca na njegovem dvorišču v Savski Loki v Kranju deluje še več uspešnih podjetij, med katere se uvršča tudi Iskra ISD (Industrija sestavnih delov), ki se ukvarja s proizvodnjo plastičnih delov, livarstvom, galvaniko in strugarstvom. Iz podjetja s tehnološko zastarelo opremo in veliko odvisnostjo od Iskraemeca, saj so še konec devetdesetih let okoli štiri petine prihodkov ustvarili z izdelavo delov za svojega velikega soseda, se je Iskra ISD v zadnjem desetletju s konstantnim vlaganjem v posodabljanje proizvodnje in kader ter z iskanjem novih trgov prelevila v dobrostoječo družbo, ki vse več poslov pridobiva v zahtevni avtomobilski industriji. Ta jim sedaj po besedah direktorja in solastnika Iskre ISD Jureta Tepine predstavlja že polovico posla, njen delež v njihovih prihodkih pa se še krepi.
Nenehna vlaganja v posodobitev opreme, za kar letno namenjajo od milijona do več kot tri milijone evrov, kar jim omogoča izdelavo vedno zahtevnejših delov, se jim v zadnjih letih obrestuje, saj na letni ravni beležijo približno desetodstotno rast prihodkov (lani 26,9 milijona evrov, letos pa načrtujejo 29 milijonov evrov), podobno raste tudi denarni tok – letos naj bi ga ustvarili v višini 3,2 milijona evrov. »Po prvem valu krize leta 2009, ki nas je precej prizadel, saj so nekatere naše dejavnosti celo prepolovile svojo prodajo, smo bili prisiljeni število zaposlenih zmanjšati na 270. A kaj hitro smo začeli pridobivati nove posle in znova zaposlovati. Leta 2011 smo tako imeli že 352 zaposlenih, letošnje leto bomo predvidoma končali s 405 zaposlenimi, zaposlovanje pa se bo glede na trenutne trende še nadaljevalo,« napoveduje Tepina. Iščejo predvsem strokoven in deficitaren kader, torej inženirje, strojne tehnike, obdelovalce kovin, orodjarje, zaradi vse večjega poudarka na prodaji pa so zanje zanimivi tudi komercialisti za tuje trge.
Posli za avtoindustrijo so zelo zahtevni, kar poleg posodabljanja opreme terja tudi nenehno ukvarjanje s človeškimi viri. »Z zaposlenimi se precej ukvarjamo, poskušamo jih zainteresirati za kakovostno in skrbno delo, zato jih izobražujemo, usposabljamo, uvajamo mentorstvo, tudi štipendiramo in se povezujemo s šolami,« našteva Tepina. Eden od ukrepov je tudi dan odprtih vrat, ki ga vsake štiri leta pripravijo za poslovne partnerje in zaposlene. Letos so ga organizirali prejšnjo soboto, ko se ga je udeležilo kar 700 zaposlenih in njihovih družinskih članov, kar je vodstvo podjetja prijetno presenetilo, saj je tudi to eden od pokazateljev pripadnosti podjetja.
Iskra ISD približno tretjino prodaje ustvari na tujih trgih, največji so Nemčija, Švedska, Francija, Italija in Švica, pa tudi dobršen del njihovih izdelkov za slovenske stranke je nazadnje namenjen tujemu trgu, saj gre za dobavitelje avtomobilski industriji. Velike odjemalce imajo še v elektroindustriji in široki potrošnji – Gorenje, BSH, Philips in že omenjeni Iskraemeco. Tepino tudi veseli, da kupce galvanskih izdelkov (površinska zaščita delov), katerih proizvodnja je bila vedno lokalno pogojena, sedaj pridobivajo tudi v sosednji Avstriji. »To je dokaz, da znamo narediti tudi zahtevne zaščite za avtoindustrijo in smo ob tem tudi konkurenčni.«