Štiri leta planinskega muzeja

Slovenski planinski muzej v Mojstrani je iz leta v leto bolj prepoznaven, v štirih letih delovanja ga je obiskalo že sedemdeset tisoč ljudi. Prizadevajo si za status muzeja nacionalnega pomena.

Mojstrana – Avgusta so v muzeju zaznamovali četrto obletnico delovanja. V tem času so zabeležili že okoli sedemdeset tisoč obiskovalcev iz Slovenije in tujine, kar je veliko, a kljub temu nekaj manj, kot so načrtovali. »Predvsem zato, ker smo ob odprtju muzeja pričakovali, da se bo skupaj z muzejem turistično razvijala vsa Mojstrana. Takrat je bilo videti, da gre h koncu gradnja hotela Triglav, graditi so začeli apartmaje ..., potem pa je vse skupaj zastalo in zdaj v kraju ni turističnega objekta, v katerem bi lahko prenočilo za avtobus turistov,« razloge za to, da je obisk nekaj manjši od načrtovanega, pojasnjuje vodja muzeja Miro Eržen.

Kot pravi, je bilo v muzeju in okolici vse poletje zelo živahno. »V polni meri izvajamo svojo osnovno nalogo, to so zbiranje, hranjenje in prezentacija slovenske planinske dediščine. Gradivo se v zadnjih letih zbira še intenzivneje. Celo tisti iz planinskih in alpinističnih vrst, ki so na muzeje še pred časom gledali z nezaupanjem, zdaj k nam prinašajo dragocene predmete in dokumente.«

Za obiskovalce so pripravili tudi različne dodatne razstave in predvsem za najmlajše pester program počitniških delavnic, ob tem pa skrbijo tudi za posredovanje informacij o Triglavskem narodnem parku ter turistično promocijo občine Kranjska Gora in podporo delovanju Planinske zveze Slovenije.

Planinski muzej deluje pod okriljem Gornjesavskega muzeja Jesenice, a so prizadevanja, da bi postal muzej nacionalnega pomena, stara že vsaj toliko kot muzej sam. »Takšen status si zaslužimo predvsem zaradi pomena, ki ga ima planinstvo v Sloveniji. Zanj si prizadevamo že od odprtja muzeja, pa takrat ideja ni bila deležna podpore. Kot da so vsi čakali, da bi videli, ali bo muzej zaživel in upravičili svojo vlogo,« je povedal Eržen. Kot je pojasnil, se že nekaj časa dogovarjajo, da bi Planinski muzej že z januarjem prihodnje leto postal del Narodnega muzeja Slovenije. »Ne delamo si utvar, da bomo v časih, ko je država v velikih finančnih škripcih, prišli do občutnega povečanja sredstev za delovanje muzeja, a v okviru Narodnega muzeja Slovenije bi vendarle lahko prišli na še višjo raven dela. Računamo predvsem na sinergijo v strokovnem smislu ter na to, da bi nam novi status lahko odpiral vrata za sodelovanje na evropskih razpisih in pomagal pri vključevanju v širši evropski prostor v sodelovanju z drugimi alpskimi muzeji,« je optimističen Eržen.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 2. julij 2012 / 07:00

Sodni svet izbral Roblekovo

Predsednica Slovenskega sodniškega društva Janja Roblek bo vodenje Okrožnega sodišča v Kranju prevzela konec avgusta.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:58

Odprli pasijonsko pisarno

V prostorih nekdanje banke na Mestnem trgu v Škofji Loki so odprli pasijonsko pisarno in napovedali, da bodo odslej promocijske, organizacijske in dramaturške priprave na uprizoritev Škofjeloškega pas...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:47

Prostovoljci delali na Korošici

V torkovi naravovarstveni akciji na planini Korošica so udeleženci zatravili sanirane površine, na katerih so v prejšnjih akcijah odstranili alpsko kislico Rumex alpinus.

Komenda / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:42

Krožišče bo povečalo varnost

Najbolj nevarno križišče v Komendi je že razkopano, saj je občina na istem mestu začela graditi bistveno bolj varno krožišče. Lipa in spomenik ostajata, prihaja pa težko pričakovani pločnik. To je tud...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:30

Siliranje bo letos bolj pozno

Koruza dozoreva bolj počasi, zato se bo tudi siliranje začelo kasneje kot običajno.

Kranj / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:28

Načrt za energetsko neodvisnost

Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije je v Kranju občinam predstavilo pobudo za ustanovitev energetsko neodvisne skupnosti na območju Gorenjske. Seznanili so se tudi z izkušnjami sosednje avst...