Visok jubilej visoških gasilcev
Ob 90-letnici gasilskega društva so na Visokem organizirali regijsko srečanje gasilskih veteranov in veterank ter gasilsko parado.
Visoko – Glavnina prireditev v prvem delu enotedenskega praznovanja praznika Krajevne skupnosti Visoko-Milje je potekala v znamenju gasilstva, saj domače Prostovoljno gasilsko društvo Visoko-Milje letos praznuje 90-letnico praznovanja. Ob tej priložnosti so v soboto kljub deževnemu vremenu izpeljali regijsko srečanje gasilskih veteranov in veterank, popoldne pa tudi slavnostno parado in veselico.
»Žal nam vreme ni olajšalo organizacije srečanja gasilskih veteranov in veterank Gasilske zveze Gorenjske, smo pa veseli, da se ga je vseeno udeležilo okoli 300 veterank in veteranov ter tudi vse prijavljene tekmovalne ekipe,« je dejala predsednica PGD Visoko-Milje Larisa Bakovnik, ki se je razveselila tudi obiska predstavnikov pobratenih gasilskih društev Butoraj (GZ Črnomelj) in Trnovci (GZ Sveti Tomaž), ki so sodelovali tudi na gasilski paradi. Zbrane so tedaj nagovorili šenčurski župan Miro Kozelj, predsednik Gasilske zveze Kokra in podpredsednik Gasilske zveze Slovenije Jože Derlink, ki je ob okroglem jubileju PGD Visoko-Milje podelil tudi gasilsko plamenico 1. reda. »Gasilstvo ni le varstvo pred požari, temveč pomeni širšo pomoč ljudem v stiski, zato so sredstva, ki jih Občina Šenčur namenja za delovanje desetih gasilskih društev, zagotovo dobro uporabljena. Ob tem pa je zlasti pomembno, da še vedno delujejo na prostovoljni bazi, čeprav je v današnjih časih vse težje pridobiti posameznike za prostovoljno delo,« pa je dejal župan Kozelj.
PGD Visoko so ustanovili leta 1924, potem ko je pobudo za njegovo ustanovitev že tri leta pred tem dal Fikov France. Po drugi svetovni vojni, leta 1948 in 1961 so se dvakrat združili v skupno enoto PGD Visoko z gasilci iz Luž, z Olševka in iz Hotemaž, a so se obakrat razšli. Danes društvo šteje okoli sto članov, 21 je operativnih. V zadnjih letih so kupili novo vozilo za prevoz moštva, s pomočjo Občine Šenčur pa so obnovili tudi svoje prostore v krajevnem domu. Pomagali so tudi prizadetim v poplavah na širšem ljubljanskem območju, letos pa tudi pri odpravljanju posledic žledoloma ne samo na območju občine Šenčur, ampak tudi v Kokri in na Jezerskem. Letos so izpeljali tudi akcijo zbiranja igrač in otroških oblačil za sirotišnico v Banjaluki in sprožili akcijo zbiranja hrane za poplavljena območja v Srbiji ter Bosni in Hercegovini.