V hotelu gojila konopljo
Na kranjskem sodišču je stekel sodni postopek proti obtoženima, ki naj bi v nekdanjem hotelu Gora v Podljubelju gojila konopljo.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so včeraj opravili predobravnavni narok zoper 66-letnega Nizozemca Johannesa Henrika Frentza in 37-letnega Leona Ljubijankiča iz Ljubljane, ki so ju gorenjski kriminalisti pridržali 25. marca letos, ko so v kletnih prostorih nekdanjega hotela Gora (bivši TGT) v Podljubelju odkrili sto kvadratnih metrov velik laboratorij za gojenje konoplje ter zasegli 1300 sadik konoplje in opremo za pridelavo prepovedane droge. Glavno vlogo pri hidroponični pridelavi in kasnejši distribuciji konoplje na trg je tožilstvo pripisalo upokojenemu Nizozemcu, ki krivde na predobravnavnem naroku ni hotel priznati, medtem ko se je Ljubljančan odločil za takojšnje in nepreklicno priznanje, s tem pa si je izposloval milejšo, pogojno kazen leta dni zapora s preizkusno dobo treh let.
Nizozemca, ki je imel nekdanji hotel v najemu od januarja 2014, torej v nadaljevanju čaka klasično sojenje, na katerem pa bo tožilstvo ostalo brez dokaznega materiali, če bo sodnica Andrijana Ahačič prisluhnila predlogu Frentzove zagovornice Anke Kozamernik, da izloči večino dokazov, ki so jih zbrali kranjski kriminalisti in policisti. Odvetnica je namreč prepričana, da je bila hišna preiskava opravljena na podlagi nezakonito izdane sodne odredbe, zato je po njenem sodišče dolžno iz sodnega spisa izločiti prav vse dokaze, pridobljene v hišni preiskavi, po logiki sadeža zastrupljenega drevesa pa tudi vse ostale dokaze, ki so z njimi povezani.
Kozamernikova je navedla, da je preiskovalna sodnica sodno odredbo za hišno preiskavo izdala zgolj na podlagi uradnega zaznamka anonimnega vira, ki naj bi policiji javil, da naj bi v hotelu Gora v Podljubelju gojili konopljo, kar je premalo za hišno preiskavo. Policisti so sicer opravili tudi poizvedbe o objektu in izvedeli, da ga ima od januarja v najemu Johannes Henrik Frentz, ki pripravlja vse potrebno za vnovični zagon hotela. Sumov po njenem mnenju zato niso mogli potrditi na podlagi podatkov o porabi električne energije, kakor so kriminalisti navedli v kazenski ovadbi, saj so od Elektra Gorenjska prejeli pojasnilo, da je poraba elektrike za poslovni objekt nizka in bolj ustreza porabi v gospodinjstvu. Gojenje konoplje so policisti utemeljevali tudi z ugotovitvami termovizije, ki je pokazala, da so kletni prostori toplejši od ostalega dela hotela, kar pa po mnenju odvetnice le dokazuje, da se je v hotelu vršilo ogrevanje. Odvetnica je še opozorila, da so kriminalisti njeni stranki kršili tudi človekove pravice, saj so mu mobilni telefon zasegli na podlagi listine v slovenskem jeziku, ki je Nizozemec ob podpisu ni znal prebrati. Na podoben način naj bi kriminalisti prišli tudi do ključa glavnega vhoda v podljubeljski hotel.
Vodja kranjskega tožilstva Irena Kuzma ima sedaj osem dni časa za pripravo pisnega odgovora na predlog obrambe, nakar bo sodnica odločala o morebitni izločitvi dokazov in posledično tudi svoji izločitvi iz postopka, kot je tudi predlagala odvetnica Kozamernikova.