
Filli ostaja v RTV
Programski svet RTV Slovenije je med kandidatoma za novega generalnega direktorja zavoda Natašo Pirc Musar in Markom Fillijem izbral dosedanjega generalnega direktorja. Mandatar Miro Cerar protikorupcijski komisiji ni pravočasno posredoval poročila o premoženjskem stanju.
Cerar ni pravočasno oddal poročila
Komisija za preprečevanje korupcije je ta teden javnost seznanila, da mandatar in predsednik SMC Miro Cerar do zakonsko določenega roka (1. september) ni oddal poročila o svojem premoženjskem stanju, enako pa tudi ne državni poslanec iste stranke Ivan Prelog. Predsednik KPK Boris Štefanec je ob tem pojasnil, da je komisija zato zoper oba sprožila prekrškovni postopek. Komisija je oba tudi obvestila, da podatkov nista oddala, nato pa bosta morala podatke posredovati najpozneje v tridesetih dneh. Če bosta svojo obveznost izpolnila, bo to olajševalna okoliščina in jima bo najverjetneje izrečen zgolj opomin, sicer pa ju čaka od 400 do 1200 evrov globe, je pojasnil Štefanec. Cerar in Prelog sta neizpolnitev zakonske dolžnosti takoj obžalovala in obljubila, da bosta podatke posredovala še ta teden. Iz SMC so sicer sporočili, da so vsi podatki o Cerarjevem premoženju že od 7. julija javno dostopni na spletni strani SMC in bodo takšni posredovani tudi protikorupcijski komisiji. Iz spletne strani je razvidno, da ima Cerar v lasti hišo v Murglah v vrednosti 290 tisoč evrov, garažo v vrednosti 11 tisoč evrov in šest let star avtomobil WW Touareg. Ima tudi 71 tisoč evrov prihrankov in je brez kreditov ter delnic in vrednostnih papirjev. Kot redni profesor na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je prejemal okoli 2100 evrov neto na mesec, za svetovanje je v obdobju 2004–2008 zaslužil 163.496 evrov neto, v obdobju 2009–2013 pa 153.824 evrov neto. Med letoma 2007 in 2013 je strokovno sodeloval z odvetniško pisarno Senica in odvetniki, kjer je svetoval pri konkretnih vprašanjih s področja ustavnega prava in v povprečju zaslužil 1103 evre neto na mesec, še piše na spletni strani SMC. V Transparency International Slovenia - Društvo Integriteta so razočarani nad dejstvom, da funkcionarja Cerar in Prelog »nista zadostila zakonskim pogojem o prijavi svojega premoženja«. Čeprav gre za manjši prekršek, neizpolnjevanje osnovnih zakonskih pogojev ni dobra popotnica delovanju nove vlade, pravijo.
Pirc Musarjevi ni uspelo, izvoljen Filli
Programski svet Radiotelevizije Slovenija je ta teden znova glasoval o novem generalnem direktorju, za kar sta se potegovala dosedanji generalni direktor Marko Filli in nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar. Filli, ki se mu je prejšnji mandat iztekel že 25. maja, bo po odločitvi sveta RTV Slovenija vodil tudi naslednja štiri leta, saj je uspel zbrati potrebnih 15 glasov, medtem ko je Pirc Musarjeva dobila samo štiri glasove. Nekdanja informacijska pooblaščenka je bila sicer 7. aprila že izvoljena za novo generalno direktorico zavoda, ker pa se je kasneje pokazalo, da dva svetnika nista izpolnjevala pogojev za to funkcijo, ju je državni zbor razrešil. Programski svet je maja na izredni seji ponovno glasoval o petih kandidatih, a nobeden ni prejel dovolj glasov. Pirc Musarjeva je nato na delovno in socialno sodišče vložila tožbo, s katero je zahtevala takojšnje imenovanje na mesto generalne direktorice RTV, na podlagi začasne odredbe sodišča pa so zamrznili vse postopke imenovanja. Po odločitvi višjega delovnega in socialnega sodišča, ki je ugodilo pritožbi RTV Slovenija na začasno odredbo prvostopenjskega sodišča, se je postopek imenovanja generalnega direktorja konec julija spet nadaljeval, prvostopenjsko sodišče pa je v tem času tudi že zavrglo tožbo Pirc Musarjeve.
Insekti v operacijskih sobah
V Splošni bolnišnici Celje se te dni ukvarjajo z zelo nenavadnim problemom. V njen centralni operativni blok, kjer imajo pet operacijskih dvoran, so namreč v noči na soboto vdrli insekti, zato so vse do včeraj odpovedovali po petnajst do dvajset operacij na dan. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano je sicer hitro izvedel dezinfekcijo, po kateri pa je moral preteči določen čas, sledilo je še čiščenje prostorov in sterilizacija materiala. Odpovedati so morali skupno 68 operativnih posegov, ki jih bodo skušali izvesti v najkrajšem možnem času, so sporočili iz bolnišnice, kjer jih seveda najbolj zanima, kako in kje so si insekti sploh utrli pot v operacijski blok. Vzdrževalne službe bolnišnice so sicer preverile vse možne poti, po katerih bi insekti lahko vdrli v operativni blok, a poostren nadzor bo potekal še naslednje tri tedne.