Spremenili bodo zakonodajo
Upokojencev, ki bodo zaradi hkratnega opravljanja samostojne dejavnosti morali vračati del pokojnin, je okoli sto, ministrica za delo pa je že napovedala spremembe zakonodaje, da prejemanje pokojnin in opravljanje samostojne dejavnosti sčasoma ne bi bilo več nezdružljivo.
Ljubljana – Na poročanje medijev o nezadovoljstvu upokojenih obrtnikov in osebnih stiskah, v katerih so se znašli tisti upokojeni »espeji«, ki za spremembe zakonodaje in vračanje dela pokojnin niso vedeli, so se pred dnevi odzvali na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ), kjer so skupaj z ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak pojasnili, kakšne spremembe je prinesel zakon, po kakšnih pogojih upokojenci lahko delajo in kako bi v prihodnje to nezdružljivost lahko omilili. Poudarili so, da so v vseh postopkih ravnali zakonito.
Pokojninska reforma, ki je začela veljati z začetkom leta 2013, je spremenila status za določene kategorije upokojencev, ki so hkrati opravljali samostojno dejavnost in se jim ni bilo treba vključiti v obvezno pokojninsko zavarovanje, in sicer tako, da so se po novem morali vključiti v obvezno zavarovanje na podlagi opravljanja te samostojne dejavnosti. Za to so sicer imeli prehodni rok do konca lanskega leta, nato pa so jim z zakonom o matični evidenci rok podaljšali še do konca leta 2014. ZPIZ je v začetku letošnjega leta tako začel sistemsko primerjati evidence Poslovnega registra Slovenije in evidence upokojencev, pri tem pa so ugotovili, da bi 658 upokojencev glede na podatke poslovnega registra skladno z zakonodajo moralo biti vključenih v obvezno pokojninsko zavarovanje. Ob nadaljnjem preverjanju so ugotovili, da je 64 odstotkov teh upokojencev izpolnjevalo pogoje po prejšnji pokojninski zakonodaji in prehodno obdobje še ni poteklo, tako da jim izplačevanja pokojnin niso prekinili, pri petnajstih odstotkih (od teh 658 upokojencev) pa so izdali odločbo o obveznosti vključitve v pokojninsko zavarovanje kot samozaposleni, kar pomeni, da so jim prenehali izplačevati pokojnine in bodo morali vračati del pokojnine za nazaj. Povprečen znesek, ki ga bodo morali omenjeni zavarovanci vrniti, še ni znan, ga bodo pa lahko plačali v dvanajstih obrokih. Polovica omenjenih upokojencev je vložila pritožbo pa tudi zahtevo za sodno varstvo. Na ZPIZ-u so še pojasnili, da o 21 odstotkih teh primerov še niso odločali, a bistveno več tistih, ki jim bodo del pokojnin morali vrniti, ne pričakujejo.
Ministrica Anja Kopač Mrak je priznala, da bi zakon za državljane lahko bil bolj preprost in razumljiv, da pa ob sprejemanju pokojninske reforme oz. ZPIZ-2, ki je te zakonske spremembe prinesel, socialni partnerji nerazdružljivosti statusov nikoli niso izpostavili kot nekaj spornega. Ker pa večina evropskih držav dvojni status dovoljuje, bodo tudi pri nas začeli spreminjati zakonodajo na tem področju. Opozorila pa je, da pri tem vprašanju ne gre za poseg v samo en člen zakona, pač pa za veliko sistemsko spremembo in spremembo logike delovanja pokojninskega zavarovanja, za kar bo potreben celovit razmislek.