
Štiridesetič večno mladi
V soboto se je tradicionalnega pohoda Večno mladih fantov na Stol udeležila slaba stotnija pohodnikov.
Radovljica – Da je želja po večni mladosti, ki jo udeleženci vsakoletnega pohoda Večno mladih fantov na Stol prvič potrdijo s krstom in potem vsako naslednje leto s ponovno udeležbo, neminljiva moška lastnost, je na letošnjem pohodu dokazovala tudi dobra udeležba, h kateri je bržkone pripomogla tudi lepa sobota, ki je vsekakor odstopala od letošnjega »kislega poletja«. Tako se je do Prešernove koče pod Stolom podalo štiriinosemdeset pohodnikov, večina izmed njih je pristopila tudi na vrh, do Valvasorjeve koče pa je prišlo dodatnih deset pohodnikov. Prav toliko je bilo fantov, ki so se letos prvič udeležili pohoda in so ob krstu prejeli tudi zakrament večne mladosti. Med njimi je bilo tudi pet Hrvatov, ki so s tem dokazali, da vsekakor sodijo v Evropo.
Posebne pozornosti in navdušenja sta bila deležna Stane Jereb, ki je edini, ki se je udeležil vseh štiridesetih pohodov, in devetinosemdesetletni Ivan Čačić, ki ima za seboj sicer nekaj manj pohodov, ampak pri svojih letih vsekakor dokazuje, da je prava korenina. Pri spustu v dolino so mu na pomoč priskočili tudi člani Gorske reševalne službe, letos jih je pohodnike spremljalo šest. Poleg hrvaških pohodnikov sta mednarodno zasedbo dopolnjevala tudi Čeh Karel Harbaček s svojim že desetim pohodom in Jacob Ladenius iz Nizozemske, ki je letos potrdil svoj lanski krst. Letošnji simbol pohoda je bil ogromen kavni mlinček, izdelan iz bakra, velik kakega pol kubičnega metra in težak sedemintrideset kilogramov. Zato je večno mladim tokrat na pomoč priskočila kobila, ki je simbol potrpežljivo ponesla ne goro in z nje.
Tudi letos so se pohodniki v popoldanskih urah predstavili v sprevodu, ki je z Linhartovega trga krenil proti prireditvenem prostoru za trgovino Spar. V njem so poleg pohodnikov sodelovali kolesarji in avtomobilisti starodobniki, sprevod so »uglasbili« pihalni orkestri iz Lesc, Gorij, hrvaških Babičev in Musikvereina Ansfelden iz sosednje Avstrije, nastopile so domače mažoretke, na ogled pa je bilo tudi vseh štirideset dosedanjih simbolov. Po nastopih pihalnih orkestrov je za zabavo poskrbel Ansambel Gregorji.