V Kranju je dvorec Jelen še ena redkih novogradenj večstanovanjskega objekta, v kateri so stanovanja še na voljo. / Foto: Gorazd Kavčič

Nepremičninski trg počasi okreva

Po nekajletnem padcu prometa in cen nepremičnin, ki se je nadaljeval tudi lani, je letos med kupci stanovanj že opaziti nekaj več optimizma.

Poleg Kranja, kjer sta še vedno najbolj cenjeni lokaciji Šorlijevo naselje in Vodovodni stolp, je za kupce stanovanj zelo zanimiva tudi Radovljica, kjer pa ni veliko ponudbe.

Kranj – Lansko leto na slovenskem nepremičninskem trgu ni prineslo obrata padajočega trenda prometa in cen, ki se je vzpostavil že leta 2010, saj se je zniževanje cen stanovanjskih nepremičnin le še stopnjevalo, v letnem poročilu o nepremičninskem trgu za leto 2013, objavljenem konec julija, ugotavlja Geodetska uprava RS (Gurs). Kljub temu kaže, da nepremičninski trg na Gorenjskem počasi le okreva. »Tudi letos je tako kot lani, če odmislimo jesensko in zimsko mrtvilo, je zaznati nekaj več aktivnosti na nepremičninskem trgu, proda se nekaj več stanovanj. Čutiti je znova nekaj optimizma med kupci, ljudje se pogumneje in lažje odločajo za nakup nepremičnin, čeprav so banke pri kreditiranju še vedno precej toge,« ugotavlja Andreja Kern Egart iz kranjskega podjetja K3 Kern nepremičnine.

Lokacija pridobiva na pomenu

V nepremičninskih podjetjih opažajo, da so se predvsem cene stanovanj letos ustalile in občutnih padcev ni več zaznati. Seveda pa je vse pogojeno z lokacijo: ne­premičnine na slabših lokacijah še nekoliko izgubljajo na vrednosti, na dobrih pa ne. »To se mi zdi tudi veliko bolje kot stanje izpred nekaj let, ko je prodaja stanovanj najbolj cvetela in lokacija ni bistveno vplivala na njihove cene,« razmišlja Kern Egartova. Podoben trend opažajo tudi pri stanovanjskih hišah, kjer je bil padec cen od leta 2008 še občutnejši. Cene stanovanjskih hiš na dobrih lokacijah so namreč doživele manjši padec kot hiše na slabših lokacijah. »So se pa cene starejših hiš, starih med trideset in štirideset let, sicer tudi že ustalile,« dodaja Egart Kernova.

V Kranju, kjer je na Gorenjskem nepremičninski trg trenutno najbolj živahen, kupci ob pomanjkanju novogradenj največ povprašujejo po prenovljenih stanovanjih, ki so energetsko sanirana. »Tu lahko govorimo o pozitivnem učinku krize in vse večji ozaveščenosti kupcev. Vse bolj iščejo novejša stanovanja v večstanovanjskih objektih z novo fasado in zamenjanimi okni, vse bolj se ob nakupu stanovanja zanimajo tudi za stroške ogrevanja in ostale fiksne stroške,« ugotavlja Kern Egartova. Največ povpraševanja je po njenih opažanjih bodisi za dražja stanovanja nad 200 tisoč evrov ali cenejša stanovanja do 100 tisoč evrov. »Za vmesna stanovanja ni več toliko zanimanja, kar kaže na to, da ima srednji sloj trenutno največ preglavic oziroma izgineva.«

Mala Jerebika razprodana

Po besedah sogovornice so v Kranju kupcem kot novogradnja na voljo samo še stanovanja v dvorcu Jelen (včeraj je bilo na njihovi spletni strani naprodaj še 48 od skupno 66 stanovanj in 14 od 18 poslovnih prostorov), medtem ko so vsa stanovanja v soseski Mala Jerebika, ki jih je trgu ponudil kasneje propadli Gradbinec Gip, že prodana in se sedaj kakšno prodaja že iz druge roke. Tudi stečajna upraviteljica Gradbinca Gip Nasta Korbun je potrdila, da jim je v zadnjem postopku prodaje na podlagi nezavezujočega zbiranja ponudb ter kasnejših neposrednih pogajanj v obliki dražb uspelo prodati vsa stanovanja, samo za enega še potekajo pisna neposredna pogajanja s ponudniki. »Povprečne cene so se ponovno gibale od 1250 evrov do 1300 evrov na kvadratni meter, za nekatera stanovanja še višje. Cene so bile podobne kot na 3. javni dražbi iz januarja 2014, morda celo malo višje. Zelo smo zadovoljni s prodajo. Če bodo uresničene vse prodaje oziroma če bodo kupci plačali kupnine, potem bodo vsa stanovanja prodana in ne bo več nobenega postopka prodaje za stanovanja Mala Jerebika,« je razložila Korbunova.

Poleg Kranja, kjer sta med kupci stanovanj še vedno najbolj cenjeni lokaciji Šorlijevo naselje in Vodovodni stolp, je za kupce zelo zanimiva tudi Radovljica, kjer pa ni veliko ponudbe, Bled je za mnoge še vedno predrag, Bohinj pa je še vedno bolj počitniškega značaja, še pravi Andreja Kern Egart.

Neprodanih 400 novih stanovanj

V že omenjenem poročilu Gursa je bil evidentirani promet s stanovanji na Gorenjskem v letu 2013 le za spoznanje manjši kot predlani, nekoliko opazneje so se v povprečju znižale cene stanovanj. Povprečna cena rabljenega stanovanja se je v večini gorenjskih urbanih središč, z izjemo Radovljice in Tržiča, znižala. Povprečna cena rabljenega stanovanja v Kranju je bila približno 1560 evrov na kvadratni meter (za 15 odstotkov manj kot leta 2008), v Radovljici 1750 evrov, v Škofji Loki 1650 evrov), v Tržiču 1250 evrov in na Jesenicah 1100 evrov. V Kranjski Gori so se stanovanja prodajala po povprečni ceni 2350 evrov na kvadratni meter, na Bledu po 1950 evrov, v Bohinjski Bistrici pa po 1700 evrov. V primerjavi z letom 2012, ko je prodaja novozgrajenih oziroma prvič vseljivih stanovanj v gorenjskih mestih skoraj povsem zamrla, je bila ta v preteklem letu vendarle nekoliko uspešnejša. Kljub temu pa v Gursu ocenjujejo, da je bila konec lanskega leta na Gorenjskem še vedno neprodana skoraj polovica stanovanj v večstanovanjskih stavbah, ki so bile dograjene v zadnjih petih letih, tj. približno štiristo stanovanj.

Precejšen upad (za tretjino) so lani zaznali na trgu stanovanjskih hiš, opazno se je znižala tudi njihova povprečna cena. Najvišjo ceno, 600 tisoč evrov, je na primer dosegla pred kratkim obnovljena hiša z letnico zgraditve 1905, velikosti 325 kvadratnih metrov in s 1100 kvadratnih metrov pripadajočega zemljišča, ki je bila prodana na Bledu. Nadaljeval se je tudi razmeroma močan trend upadanja prometa z zemljišči za gradnjo stavb, ki je opazen že zadnja tri leta, medtem ko povprečna cena ostaja okoli 120 evrov na kvadratni meter.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sreda, 1. julij 2009 / 07:00

Trg se znova prebuja

Nepremičninski trg je v času finančno-gospodarske krize zelo nepredvidljiv. Agenti pravijo, da je ogledov veliko, promet gre na boljše, cene novogradenj ostajajo enake, starejše se ne cenijo več (v le...

Objavljeno na isti dan


Šport / torek, 20. oktober 2015 / 15:31

Začetek sezone pod koši

Kranj – V soboto se je začela nova sezona Lige Telemach. Gorenjsko bodo zastopale štiri ekipe: lanski polfinalisti Helios Suns, Lastovka (obe ekipi sta iz Domžal) – lani drugi v drugi ligi, Škofjel...

Jesenice / torek, 20. oktober 2015 / 14:48

Ali ste si umili roke?

Ob svetovnem dnevu umivanja rok so v jeseniški bolnišnici opozarjali na pomen higiene rok.

Rekreacija / torek, 20. oktober 2015 / 14:31

Rekorden Veronikin tek

Že 7. Veronikin tek po ulicah Kamnika, ki je bil letos prvič vključen v serijo Gorenjska, moj planet, je privabil rekordnih 280 tekačev.

Kronika / torek, 20. oktober 2015 / 14:30

Vlomilci zelo aktivni

Kranj – Zadnji konec tedna so bili gorenjski policisti dodatno zaposleni tudi zaradi aktivnih vlomilcev. V Goreljku je neznani storilec iz prostorov podjetja odnesel orodje, v Zgornjih Bitnjah je n...

Gospodarstvo / torek, 20. oktober 2015 / 14:30

Kmetica leta Lea Babič

Kranj – Zveza kmetic Slovenije je v četrtek, na svetovni dan kmetic, za kmetico leta izbrala Leo Babič, članico Društva kmetic Brežice, ki izhaja iz vinogradniške kmetije, poznane po odličnih vinih...